Obama yönetimi kaçak göçmen çalıştıran şirketleri takip altına alıyor, bu politikanın Bush yönetiminin yaklaşımına göre belirgin bir farklılığı yok.

Uygulama Perşembe günü ana hatlarıyla Göç ve Gümrük Uygulamaları (ICE) ofisine gönderildi. Obama yönetimi Göç ve Gümrük Uygulamaları’nın kanun dışı hareket eden iş verenleri cezalandırmaya çağırıyor.

Öncelik işveren şirketlerde fakat kanun dışı olarak ülkede bulunan göçmenlerin tutuklanma süreci de bölgedeki avukatların işverenler hakkında şikayetleri devam ettiği sürece devam edecek.

Obama hükümeti insani yardım konularında daha önceki yönetime göre daha dikkatli olacaklarının altını çiziyorlar.

Henüz adayken, Obama işyerlerine baskın yapıp kaçak göçmenleri tutuklama gibi bir politika izlemek yerine, göçmenlerin durumundan faydalanmaya çalışan ve illegal göçmen çalıştıran şirketlerin üzerinde yoğunlaşacaklarının sözünü vermişti.

Bazı göçmen avukatları Başkan Obama’nın yeni bir genelgeyle göçmenlere yönelik ICE baskınlarını durduracağını umut ediyorlardı fakat henüz böyle bir gelişme yaşanmadı.

Yurtiçi Güvenlik Sekreteri Janet Napolitano bundan böyle önceliklerinin kaçak göçmenler değil kaçak göçmenlerin sırtından para kazanan ve Amerikan vatandaşlarının çalışması gereken pozisyonlarda düşük ücretle göçmenleri çalıştıran işverenler olacağını söyledi.

2008 yılında ICE toplam 135 işveren hakkında işlem yaparken tutuklanan kaçak göçmen sayısı ise 968 oldu.

Associated Press haber ajansı ile yaptığı bir röportajda Napolitano asıl amaçlarının ülkedeki işverenlerin kaçak göçmen çalıştırma konusunda gözlerini korkutmak olduğunu söyledi.

İşyerlerine yapılan baskınların maliyeti ICE’nin 6 milyon dolarlık yıllık bütçesinin küçük bir bölümünü oluşturuyor.

Bundan on yıl önace Clinton yönetimi işyerlerine yönelik uygulamalarda değişikliğe giderek suç teşkil eden kaçak göçmen çalıştırmayla ilgili konulara eğildi. O sıralarda, şu anda çökmüş olan Göç ve Vatandaşlık Hizmetleri insan kaçakçılarıyla işbirliği yapan işverenler üzerine yoğunlaşmıştı. Başka bir deyişle Clinton zamanında işyerlerine baskınlar yapmak yerine işverenlerin denetlenmesi söz konusuydu.

Fakat uzmanlara göre bu uygulamalar düzgün olarak işletilmiyordu ve işverenlere verilen cezalar ise onları yaptıkları şeyden vazgeçirecek niteliğe sahip değildi.

Bush yönetiminin ilk zamanlarında, 11 Eylül saldırılarından hemen sonra işyerlerine bakış teröre karşı savaş politikasının bir yan dalı haline geldi. Aradan sekiz yıl geçmesine rağmen Bush yönetimi yetkilileri hala illegal göçmen çalıştıran işverenlerin peşinde olduklarını söylüyorlardı.

Kongre 2007’de kapsamlı bir göç yasasını parlamentodan geçiremeyince, göçmen bürosu yetkilileri daha kapsamlı baskınlar yapmaya başladılar.

Aynı zamanda işverenler hakkında açılan dava sayısıda arttı fakat uzmanlara göre bu işlem uzun zaman aldı.

TURKISHNY.COM