Yeni bir rapor Latin Amerika kökenli Amerikalıların güneyde ayrımcılığa maruz kaldıklarını gösteriyor. Fakat uzmanlar problemin ülkenin her yerinde geçerli oluduğu ve milyonlarca İspanyolca konuşan göçmenin kanunların koruması olmadan yaşamak zorunda kaldıklarını söylüyorlar.

Çarşamba günü yayınlanan rapor, güney bölgelerde yaşayan 500 göçmenin tecrübelerini içeriyor ve Latin Amerika kökenli göçmenlerin sürekli olarak sağlıksız koşullarda, düşük ücret karşılığı çalıştırıldıklarını ve ırkçı tutumlara maruz bırakıldıklarını söylüyor.

“Kuşatma Altında: Düşük Gelirli Latin Amerikalıların Güneydeki Hayatı” isimli rapor Tenessee’de peynir fabrikasında çalışan bir kadının daha fazla ücret istediğinde hapsedilmesi, Alabama’da fasülye toplayarak hayatını kazanan birisinin parasına bir trafik durdurma noktasında polis tarafından el konulması ve Georgia’daki bir tecavüzcünün tecavüz ettiği kişi kayıtsız göçmen olduğu için tutuklanmaması gibi hikayelerle dolu.

Raporun söylediğine göre bu insanların yüzde 41’i işverenleri tarafından paralarına el konulduğunu söylüyorlar. Yüzde 47’si polisin kendilerine adil davranmadığını rapor ediyor. Rapordaki ankete göre katılımcı kadınların yüzde 77’si patronları tarafından cinsel tacize uğradıklarını belirtmişler ve birçok katılımcı göçmenlik statülerinin kendilerine karşı bir baskı aracı olarak kullanıldığını söylüyorlar.

Raporu kaleme alan Mary Bauer, “Bu rapor başarız bir politika sonucu, kanunlar tarafından koruma altında olmadıkları bir yer altı ekonomisine itilen insanları konu ediniyor”, dedi. Bauer işyerinde gerçekleşen suistimal vakalarının ve ırkçı tutumların güney bölgelerinde had safhada olduğunu söylüyor ve “fakat benzeri ayrımcılık tüm ülke için geçerli” diye ekliyor.

“Bu sadece güneyle sınırlı değil, bu yaşananlar ülke sınırına geldiğinizde son bulmuyor, bu olaylar her yerde” diye konuştu.

Bazı gözlemcilere göre bu olayların güneyde daha yoğun olarak vuku bulmasının sebebi Latin göçmenlerin bu bölgede göreceli olarak yeni olmalarından kaynaklanıyor.

Başka bir uzman “Bir bölgeye yeni gelen insanlar her zaman suistimal edilenlerin arasında ön sıradadırlar. Onlar hiyerarşinin en altında bulunuyorlar” diyor ve “şu anda güneyde meydana gelen şeyler, daha öncesinden Güney California’da yaşananların aynı”, diye ekliyor.

“Georgia İnsan Hakları İçin Latin Birliği” başkanı Teodoro Maus son 20 yıl içerisinde Meksikalı göçmenlerden binlerce ayrımcılıkla ilgili şikayet aldı. Maus, “Güneyde bu gibi bir olayla karşılaşmak için kapınızı açmanız yeterli” diyor.

CNN’e konuşan Maus, “Bunun genel bir ayrımcılık olduğu tam anlamıyla doğru. Toplumda bu insanların yasal olarak burada olmaya hakları olmadığı, bu yüzden burada olmamaları gerektiği kanısı hakim” dedi.

Maus, “Fakat ayrımcılığa yönelik tutum yıllar içerisinde değişime uğradı. Daha önceki yıllarda da ayrımcılık vakaları söz konusuydu fakat ayrımcılık izin verilen bir eylem değildi”, diye konuştu.

Arizona, Tuscon’daki Meksika Konsolosu Yardımcısı Bernardo Mendez Lugo üç farklı ayrımcılık yapıldığını söylüyor. Bunlar kanun adamlarının ırkçı tutumları, işyerindeki problemler ve ev kiralama sırasında ortaya çıkan zorluklar.

“Çok fazla suistimal var” diyen Mendez Lugo, trafik polislerinin Latin kökenli gibi gözüken sürücüleri “hiçbir sebep olmaksızın” durdurduğunu ve Arizona eyaleti tarafından verilmiş ehliyete sahip değiller ise derhal göçmen bürosu ekiplerini bölgeye çağırdıklarını söylüyor.

TURKISHNY.COM