Kriz, evde para kazanma yöntemlerinin 'çağ atlamasına' neden oldu.

Tasarrufun, akıllı alışverişin yüceldiği resesyon döneminde, ABD, internet kullanımının yaygınlığının da etkisiyle bu kez de “evde para kazanma” konusunda yeni bir çağa atladı.

Bugün ABD'de pek çok aile internetteki bu 'evde para kazan' siteleri sayesinde önemli tasarruflar yapıyor, bazı ihtiyaçlarını bedavaya getiriyor. İşte işsizliğin çok arttığı bu dönemde yeni iş fikirlerine de ilham verebilecek bu siteler ve sağladıkları akıllı alışveriş fırsatları:

Arama yapana cep telefonu

swagBucks.com. Bir günde internet üzerinden kaç kez arama yapıyorsunuz? SwagBucks bunu paraya çevirmenin yolunu bulmuş. SwagBucks'ta yaptığınız her aramadan puan kazanıyor, bu puanlarla cep telefonu gibi pek çok ürün sahibi olabiliyorsunuz.

Bu sitede her şey bedava

freecycle.org. İsrafı azaltıp hediye etme kültürünü yaymak için geliştirilmiş bir site. Bugün 85 ülkede 6 milyona yakın üyesi var. Her bölgede gönüllüler hediye işlemini organize ediyor. Üyeler TV ve bilgisayara kadar pek çok ürün hediye edip alabiliyor.

Denek olun para kazanın

mysurvey.com, globalopinionpanels.com, opinionoutpost.com gibi internet sitelerine üye olup, buradaki araştırmalarda denek olarak, yani sadece bazı soruları yanıtlayarak aylık 50 dolar civarında bir para ve bedava ürün kazanmak mümkün.

Siteler kupon değil direkt para veriyor

cashbaq.com. ABD'de alışverişlerde kupon çılgınlığı krizle birlikte inanılmaz canlandı. Şimdi bazı siteler işi bir nokta daha götürüp direkt para veriyor. Bu sitedeki şirketlerden alışveriş yapanlar belirli oranlarda para kazanıyor. Örneğin Blockbuster Online üyeliği için başvurana 16 dolar, Gap'den 100 dolarlık alışveriş yapana 3 dolarlık çek gönderiliyor. Üyelerin tek yapması gereken ise bu çeki bankaya götürüp bozdurmak oluyor. Mrrebates.com. Bu da aynı formatta bir site. Ücretsiz üye olunca direkt 5 dolarlık çek kazanıyorsunuz.

Bigcrumbs.com, ebates.com bu alanda rekabet eden diğer internet siteleri. Tüketicilere kalan ise en çok kimin indirim yaptığını iyi hesaplamak ve ay sonunda gönderilen çeki bozdurmak...

10 milyon ABD'li, çocuklarının kolejini bedavaya getirme peşinde

upromise.com. Çok basit ama güçlü bir fikir. Alışverişlerinizi tek bir internet sitesinden yapıyor, topladığınız puanlarla çocuğunuzun kolej masrafını düşürüyor hatta bedavaya getiriyorsunuz. 10 milyon ABD'li bu sitenin üyesi. Upromise üzerinden alışveriş yapılabilen 600 firma ve 800 restoran bulunuyor. Gap.com'dan Bestbuy'a, Apple'dan mahalle marketlerine kadar çok farklı alanlarda hizmet veren bu şirketlerden Upromise üzerinden alışveriş yapıldığında yüzde 1 ila 25 arasında para toplanıyor. Toplanan bu paralar Upromise'e bağlı bir yatırım şirketinde vergi teşviği bulunan okul tasarruf hesabı bünyesinde biriktiriliyor. Aylık ortalama 50 dolar kazanabilen bu site sayesinde aileler çocukları için önemli bir birikim sağlayabiliyor.

Odasını kiralayan, emek barter'ı yapan burada

craiglist.com. Örneğin bir fotoğrafçısınız. Bu siteden, internet sitesi için fotoğraf çekimine ihtiyaç duyan bir spor kulübü olduğundan haberdar oluyorsunuz. Fotoğrafı çekiyor, bedava üyelik kazanıyorsunuz. Resesyonun yeniden canlandırdığı parasız ticaret barter'ın en basit ve geniş çaplı internet adreslerinden biri Craiglist.com. Faaliyet gösterdiği ülkeler içinde Türkiye de var. Örneğin, Cihangir'de evinin bir odasını kiraya verdiği çiftin evden çıkacağını söyleyen üye, aylık 500 TL'ye odasını kiraya verebileceği yeni birini buradan arıyor.

DVD ve kitaplar internet üzerinden bedavaya geliyor

Amerİka'da 'bedavaya' getiren her formül bugünlerde çok tutuyor. Örneğin PaperBackSwap.com ve BookMooch.com siteleri kitap, CD ve DVD masrafını sıfırlama imkanı veriyor. Sistem şöyle işliyor: Siteye üye oluyor, artık istemediğiniz kitap ve DVD'lerinizi gönderiyorsunuz, yerine siteye gönderilmiş kitap ve DVD'ler arasında seçtikleriniz size gönderiliyor. Çok küçük bir gönderi ücreti dışında herhangi bir para ödemiyorsunuz.

Evde yapın, dünyaya satın

Evde yaptığı elişi ürünleri satmak isteyenler için internet adeta bir vaha. Örneğin Etsy.com internet sitesinde halen dünya genelinden 200 bin kişi yaklaşık 2 milyon el işi ürününü satıyor. El işi üreticilerinin eBay'i olarak tanımlanan sitenin yöneticileri, ürün satanların önemli bir bölümünün işten ayrılan genç anneler olduğunu söylüyor.