ABD'de yapılan bir araştırma, sınırdışı edilen ABD vatandaşlarının ortak özelliklerini gündeme getirdi.

İşte o araştırmadan bazı örnekler:

HUGO ALVARADO JR., 22

Tulsa, Okla.

Hugo Alvarado Jr., arkadaşlarıyla birlikte Tulsa'da bir apartman önünde, güneşli bir günde 2 yıl önce Bud Lites içiyordu. Apartmanda oturanların çoğunun göçmen olduğuna inanılıyordu, ancak Alvarado Bakersville California'da doğmuştu.

Göçmen bürosu yetkilileri saat 9.00 gibi Alvarado'nun yanına geldi ve 15 kişi hızla dağılıp Alvarado'yu da yakaladı. Alvarado, yetkililere Sosyal Güvenlik numarasını vermeyi reddetti çünkü bir vatandaş olarak buna zorunlu değildi.

Alvarado, bir beyaza, bir Amerika'lıya sormazlar diye düşünmüş. Önce biri numarayı kağıda yazdırdı, sonra diğeri tekrar sordu ve onu yalan söylemekle suçladı. İki gün gözaltında tutuldu ve sonra babası geldi ve onun vatanadaşlığını kanıtladı.

JUAN MANUEL CARRILLO, JR., 19

Mount Pleasant, Texas

16 yıl önce, Juan Manuel Carrillo, iş değişikliği için Texas'a yerleşmişti. Yöneticiler beni çağırdı. Ben ve bir grup insan gittik. Bir uyuşturucu testinde olduğumuzu düşündük. Göçmenlik olduğunu bilmiyorduk.

Aslında adı arananlar listesindeydi. Ülke genelinde Pilgrim's Pride şirketlerine göçmenlik baskını yapılmıştı. 400 kişi gözaltında alındı. San Diego'da doğan Carrillo, ABD vatandaşı olduğunu söyledi ancak ayaklarına kelepçe vuruldu ve bir kamyonete konularak gözaltı merkezine götürüldü. Üzerinde sadece sürücü ehliyeti vardı.

12 saatlik gözaltı süresinden sonra, Carillo serbest bırakıldı.

RMG CASTRO, 6 (çocuk olduğu için tam adı verilmedi)

Corpus Christi, Texas

Monica Castro, oğlunu tam 3 yıl boyunca göremedi çünkü oğlu Meksika'ya gönderilmişti. Castro, avukat eşi Omar Gallardo ABD vatandaşı değildi ve polis onu da gözaltına aldı. İkisi bir kamyonete konulup 300 mil ötedeki Meksika'ya gönderildi.

3 yıl boyunca kızını göremeyen Castro'nun kızı hakkında bildiği tek şey Ciudad Juarez'de olduğu idi. Telefon, foto, mektup yoktu. Castro, olayı anlatırken bile üzüntüsünü dile getiriyor. Castro, bir avukat yardımıyla 3 yıl boyunca ayrı kaldığı kızına kavuştu ancak bu sırada büyük acılar yaşadı.

TURKISHNY.COM