ABD Başkanı Barack Obama'nın bu yıl göçmenlik sorunun ele alacağı belirtildi. New York Times tarafından duyurulan haberde, Obama'nın milyonlarca yasadışı göçmene yasal statü vermeye hazırlandığı kaydedildi.

Başkan Obama, hayli zorlu bir mesele olan yasadışı göçmenler konusunu bu yıl içinde ele alacak ve milyonlarca kaçak göçmene yasal statü verecek bir reformu gündeme getirecek.

Obama, Mayıs ayında konuyla ilgili kamuoyu önünde bir açıklama yapacak ve Demokratlarla Cumhuriyetçi yasa yapıcıları da içeren çalışma gruplarını biraraya getirerek yaz aylarında meselenin hallini sağlayacak bir yasa için uzlaşma arayacak.

Obama, gerçekleştireceği reformla göç sorununu kontrol etmeyi ve meseleyi kurallı bir sisteme dönüştürmeyi amaçlıyor. Başkanın asistan yardımcısı Cecilia Munoz, "Başkan tartışmayı bu yıl başlatma niyetinde," açıklaması yaptı.

Ancak konuyla ilgili taraflar ekonominin çok kötü olduğu bir ortamda göçmen meselesinin gündeme gelmesinin kutuplaştırıcı etki yapabileceği uyarısında bulunuyor. Amerikalılar, ülkede yaşayan 12 milyon yasadışı göçmene ne olacağı konusunda keskin hatlarla bölünmüş durumda.

TURKISHNY.COM