TBMM Başkanı Köksal Toptan ve eşi Saime Toptan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Adem Sözüer'i ziyaret etti. Ziyaret sırasında Sözüer, ABD Başkanı Obama'ya İstanbul ziyareti sırasında fahri doktora ünvanı vermek istediklerini, bununla ilgili Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet'in bir mektup göndereceğini açıkladı.

TBMM Başkanı Köksal Toptan ve eşi Saime Toptan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Adem Sözüer'i ziyaret etti. Toptan çifti mezun oldukları okulda eski günlerini yad etti. Dekan Sözüer Toptan çiftini odasında ağırladı. Köksal Toptan, İstanbul Üniversitesi'nin çok köklü bir okul olduğunu belirterek, Hukuk Fakülteasi'nin Türkiye'nin hukuk devleti olmasında önemli hizmetler gördüğünü belirterek, "Ben 1966 eşim de 1967 yılında buradan mezun olduk. Yeni dekanı kutlamak ve nostalji yaşamak için geldik. Sözüer, Hukuk Fakültesi'ni daha da ilerilere taşıyacaktır. Yeni TCK'nın yapılması aşamasında birlikte çalışmıştık. O zaman eleştirilmiştik ama haklı olduğumuz sonradan görüldü." diye konuştu.

Adem Sözüer ise TBMM Başkanı Toptan'ın kendisine "Hocam" diye hitap etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sözüer, "Toptan'ın TCK'nın hazırlanması sırasında bütün farklı kesimleri biraraya getirerek uzlaşma kütürünün yerleşmesinde hocalık yapmıştır. Reformlar ancak uzlaşma ile başarıya ulaşabilir." dedi.

Adem Sözüer konuşması sırasında Türkiye'yi ziyaret edecek olan ABD Başkanı Barack Obama'yı İstanbul Üniversitesi'ne davet ederek fahri doktora vermek istediklerini açıkladı. Sözüer, Obama'nın insan hakları ihlalleri ve işkenceye karşı çalışmalarından dolayı Hukuk Fakültesi Fahri Doktora ünvanı vermek istediklerini dile getirdi. Sözüer, Obama'ının eşi Michelle Obama'ya da fahri doktora vermek istediklerini belirterek, "İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof..Dr. Yunus Söylet, girişimleri başlattı. Bugün resmen davet mektubunu gönderecek." dedi.