Son 10 yıldır, uluslararası göç tek gidişi olan bir yolculuktu. Yıllar boyunca insanlar, fakir ülkelerini, daha zengin ülkelere gitmek için terketti.

Bugün, 200 milyon insan göçmen konumunda ve yaşamlarını, ölümden kaçmak ya da bir hayalin peşinden gitmek için riske atıyor. Ancak, küresel ekonomik krizin şaşırtıcı etkileriyle, insan gel-gitleri azalıyor ve yavaşlıyor. Hatta tersine dönüyor.

Zengin ülkelerde de azalan iş imkanları ve göçmen karşıtı politikalar yüzünden, üçüncü dünya göçmenleri, endüstrileşmiş kuzey ülkelere göçme planlarını askıya altı. Göçmen uzmanları, güneyden kuzeye göçte bu yıl yüzde 30 azalma olduğunu belirtiyor. Daha da önemlisi, yabancı işçiler ülkelerine dönmeye başladı. ABD nüfus dağılımı kurumunun başkanı Joseph Chamie, göçmenlerin İspanya, Çek Cumhuriyeti, ABD gibi ülkeleri terk ettiğini ve kendi yurtlarına döndüğünü ifade ediyor. Chamie, "Yakında evlerine dönen göçmenlerin oranında bir tsunami ile karşılaşabiliriz. Milyonlarca insan anayurduna dönecek," tahminini yapıyor.

Göçmen akışının tersine dönmesi, bir dönemin bitişinin de en iyi sembolü olabilir aslında. Küreselleşmeyi tanımlayan, gıdanın, hizmetlerin, paranın ve insanların özgür akışı artık tersine dönüyor. Bankalar paraların üzerinde oturuyor, ticaret yavaşlıyor, göç saldırı altında. Aslında pek çok yerde, geri dönüşler de başladı. İngiltere'de tahminen 30 bin göçmen ülkeyi terk etti. Sovyet bloku ülkelerinden gelenler en çok dönenler konumunda. Maleyza'da 200 bin Endonezyalı ülkesine döndü.

Küresel kriz derinleşirken, bu eğilim de hızlanacağa benziyor. Uluslararası İşgücü Örgütü, bu yıl 52 milyon kişinin işsiz kalacağını tahmin ediyor. Enerji, hafif üretim ve inşaat, sağlık sektörlerinde bir yıkım bekleniyor. Petrol sahalarında çalışan 13 milyon göçmen de bu kötü gidişattan nasibini alacak.

TURKISHNY.COM