ABD'deki ekonomik krizin başlangıç noktası olan mortgage krizinin yarattığı tablo gün geçtikçe daha da ürkütücü bir hal alıyor.

Geçen yıl mortgage krizi, 20 büyük Amerikan şehrindeki konut fiyatlarının ortalama yüzde 18.5 düşmesine neden olmuştu. Gayrımenkul araştırma şirketi First American'ın araştırmasına göre, geçen yıl ABD'de konut fiyatlarının toplam 2.4 trilyon dolar eridiği ifade ediliyor.

Dün açıklanan veriler ise bu krizin boyutlarının daha da derinleştiğini net olarak ortaya koydu.

ABD'de aldığı konut kredisi borcu, evinin değerinden daha fazla olanların sayısı 8.3 milyona yükseldi.

Bu kişiler evlerine el konulsa ya da satmayı başarsa dahi aldıkları kredinin borcunu kapatamıyor.

İşin daha vahim boyutu ise şu: Eğer ABD'de konut fiyatları yüzde 5 daha düşecek olursa, ev borcu evinin fiyatından daha fazla olan bu 8.3 milyon kişiye 2.2 milyon kişi daha eklenecek. Bu da tüm dünyada iyileşmenin çok daha fazla gecikmesi anlamına gelecek.

BÜYÜK DÜŞÜŞ

Fiyatların düşmesi, yüksek fiyattan ev satın alanların ödemelerini zorlaştırmıştı. Bankalar ise verdikleri krediler karşılığında teminat olarak aldıkları evlerin fiyatları düşünce güç duruma düşmüş ve küresel kriz böyle başlamıştı.

Geçen yıl, ABD'deki konutların toplam değeri 21.5 trilyon dolardan 19.1 trilyon dolara geriledi. Ocak ayında temerrüde düşen mortgage kredilerinin sayısı 250 bin arttı. Bu sayı 10. aydan bu yana art arda yükseliyor.

Obama yönetimi, 9 milyon zor durumdaki mortgage borçlusunun borçlarının yeniden yapılandırılmasında kullanılmak üzere Kongre'ye 275 milyar dolarlık bir paket önermişti.