Göçmenlik yetkilileri, çocukları ABD'de kalan ve muhtemelen ABD vatandaşı olan aileler hakkında daha fazla bilgi toplama çabasına girdi.

İç Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırma, 1998-2007 yılları arasında sınır dışı edilen 108 bin 434 kişinin çocuklarının ABD vatandaşı olduğunu ortaya çıkardı.

Cuma günü kamuoyuna açıklanan raporda, sayının eksik olabileceği, Göçmen Bürosunun, çocukları ABD vatandaşı olan ancak aileleri sınırdışı edilenler hakkında istatistik tutmadığı da belirtildi.

Aynı zamanda, sınırdışı ailelerin geride kaç çocuklarının kaldığı ve kalanların kaç tanesinin henüz reşit olmadığı da bilinmeyen hususlar arasında. ICE, bu şekilde sınırdışı edilen aileler üzerine daha fazla bilgi toplayacağını açıkladı. Kurum, net bir tablo için 2 aylık bir çalışmanın gerektiğini de belirtti.

Cumhuriyetçi Senatör Jose Serrano, "Hükümetimizin böylesine sert göçmenlik karşıtı tutumu nedeniyle ortaya çıkan bu tablo karşısında üzüldüm ancak şaşırmadım. Bu tutum, son 10 yılda binlerce aileyi bu şekilde parçaladı," yorumunu yaptı.

TURKISHNY.COM