Ensesinde resesyon ve deflasyon tehlikesinin soluğunu hisseden gelişmiş ekonomiler, işsizlik ve düşük talep kısır döngüsünün sinyallerini veriyor. Ekim ayından bu yana Avrupa Birliği'nin (AB) lokomotif ekonomisi Almanya'da işsizlerin sayısı 3 milyonu aştı, İngiltere'de ise ekim ayı itibariyle bu rakam 1.86 milyon. Sadece aralık ayında 693 bin kişinin işsiz kaldığı ABD'de ise işsizlik oranı yüzde 7'yi aştı. Dev ekonomilerden gelen işten çıkarma ve üretim durdurma haberleri de durmak bilmiyor.

Alcoa yeniden yapılanıyor

Önceki gün M&S satışlarında son 9 yılın en büyük düşüşünü yaşadığını ve 1230 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Şirket böylelikle 2010 mali yılında 298 milyon dolar tasarruf yapmayı hedefliyor. Dün şirketten yapılan açıklamada, şirketin kapatacağı mağazalardaki yıllık zararın yüzde 7,1'i bulduğuna yer verildi. Buna paralel olarak, dünyanın en büyük alüminyum üreticisi Alcoa da önceki gün, talepteki düşüş nedeniyle üretimde kesintiye gideceğini ve 1700'ü geçici statüde olan 15 bin kişiyi işten çıkaracağını bildirdi.

Böylelikle şirket etkin varlıklarını yüzde 13 daraltmış olacak. 2008 üçüncü çeyrek gelirleri yüzde 52 düşen, ücretleri donduran Alcoa, 34 ülkede 94 bin kişiyi istihdam ediyor. Uzmanlar bu tedbirlerin kasım ayında açıklanan ve yıllık üretimi 350 bin ton kısmayı hedefleyen yeni yapılanmanın ürünü olduğunu belirtiyor.

Krizin reel pazara olan etkisinin en belirgin görüldüğü otomotiv sektörü de alınan önlemlere rağmen düşüşünü sürdürüyor. Fransa'nın en çok satan otomobil markası PSA Peugeot-Citroen çalışanları sendikası, şirketin Sochaux fabrikasındaki gece vardiyasının 2 Şubat tarihinden itibaren durdurulacağını açıkladı. Reuters'ın haberine göre şirketin 900 geçici çalışanı da işten çıkarılacak. Avrupa'nın en büyük üretim fabrikası olan PSA Sochaux'da 12 bin kişi çalışıyor.