ABD'de göçmenlerin maruz kaldığı kötü muameleye her geçen gün yenileri ekleniyor. Kurumlar arası iletişimsizlik, kurumların belgeler konusundaki yetersiz bilgileri, bu ülkede çeşitli statülerde bulunan göçmenlerin canını yakıyor.

Buna son örnek de, Güney Amerika'dan gelen Elsa adında 17 yaşındaki bir genç kızın aniden gözaltına alınması ve ailesiyle görüştürülmemesi. Hem de bir kurumun Elsa'nın durumunu yasal sayıp ona okul kartı verip, diğerinin ise bu koşulları yasadışı bularak genç kızı tutukladığı bir karmaşa.

Elsa, birkaç ay önce ziyaretçi vizesi ile teyzesini görmek için Güney Amerika'dan San Diego'ya geldi. İngilizcesini geliştirmek isteyen Elsa, teyzesiyle birlikte yerel bir okula gitti ve okula kayıtın mümkün olup olmadığını sordu. Okul müdürü, Elsa'nın ziyaretçi vizesine baktı ve yasalara aykırı bir durumun olmadığını söyledi. Yetkili, muhtemelen daha önce okula yabancı bir öğrenci kaydetmediği için, Elsa'nın ABD'deki bir okula kayıt yaptırmadan önce tamamlaması gereken belgelerden bahsetmedi ve Elsa okula başladı.

Herşey yolunda gidiyordu ve Elsa yeni arkadaşlar edindiği okulunda çok mutluydu, hatta voleybol takımına bile yazılmıştı. Birkaç ay sonra, Elsa ve teyzesi, dini bir kuruma yardım için Tijuana'da bir konsere katıldı. Konserden sonra, ABD'ye döndüler. Sınırda, Elsa pasaportunu ve öğrenci kimliğini göstererek sınırdan geçmek istedi. Yetkili Elsa'ya "Bu kart sizin okula gittiğinizi mi gösteriyor" diye sordu. Elsa da "evet" yanıtını verdi. Yetkili hemen Elsa'yı tutukladı ve teyzesinden ayırdı.

Bu teyzesinin Elsa'yı, anne-babası gelene kadar- son görüşü oldu. Yetkililer, teyzeye bilgi vermediği gibi onu da insan kaçakçılığı ile suçladı ancak onun hakkında yasal işlem yapmadı. Daha sonra Elsa'nın annesi, Güney amerika'dan geldi ve Elsa'yı aramaya başladı. Göçmen Bürosu'na başvuru yapan aile, kızlarının San Diego ile Los Angeles arasında bir yerde tutuklu olduğunu öğrendi. Bir hafta sonra annesine kızını ziyaret hakkı verildi.

Ancak, Elsa ve annesi kızın ne kadar tutuklu kalacağını bilmiyor. Yetkililer, Los Angeles'ta hakim karşısına çıkması için gerekli belgeleri hazırladıklarını belirtiyor. Elsa, 2 Şubat 2009'da dönüş bileti olmasına rağmen, göçmen olma çabasıyla suçlanıyor. Çünkü okula gitmesi bu suçlama için yetmişti.

Kuralları bilmeyen müdür yüzünden Elsa, suçsuz olmasına rağmen tutuklandı ve yargı önüne çıkacağı günü bekliyor.