ABD'nin göçmenlere dair 2008 istatistikleri, göçmen olmanın ya da bu ülkeye yasadışı yollardan girmenin ne kadar zor ve sıkıntılı olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

ABD Sınır Devriye Kurumu, çarşamba günü yaptığı açıklamada, 2008 yılında ABD'ye yasadışı yollardan giren 700 bin göçmenin tutuklandığını ve 386'sının da ülkeye girmeye çalışırken öldüğünü açıkladı.

Tutuklananların çoğunu (661, 766) Meksikalılar oluşturuyor. Bu Meksikalılar, Birleşik Devletler'in güneyinden tam 3 bin 170 km yolu aşarak ülkeye giriş yaptılar ve sonrasında da tutuklandılar.

Tutuklanan, geriye kalan 62 bin kişi ise farklı ülkelerin vatandaşları. Bunların 20 bini Honduras'tan, diğer 16 bini de Guatemala'dan ve 12 bini de El Salvador'dan. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, 386 göçmen de sınırı geçmeye çalışırken yaşamını yitirdi.

Hispanikler, seçilmiş başkan Obama'nın göçmen baskınları ve sınır dışılar konusunda moratoryum ilan etmesi talebinde bulunuyor. Hatırlanacağı gibi, 2007 yılında ABD Kongresi göçmenleri yasallaştıran yasayı geçirmede başarısız olmuştu. Bu nedenle de 12 milyon yasadışı göçmenin umutları suya düşmüştü.

TURKISHNY.COM