ABD'de özel sektörde kasım ayı sonunda toplam 250 bin kişi işten çıkarıldı ve 7 yılın zirvesi görülmüş oldu. Üçüncü çeyrek işçi maliyetleri ise beklentilerin altında yükseldi.

Önceki gün NBER'nin resmen resesyon açıklamasının ardından dün de istihdam rakamlarına ilişkin olarak özel sektörün istihdam düzeyini ölçen ADP Employer Services, ABD'de özel şirketlerin de 4 aydır üst üste olmak üzere tensikata gittiğini açıkladı.

Ekonomistler 200 binlik bir istihdam düşüş beklerken kasım ayındaki düşüş 250 bin kişi ile beklentilerin üzerinde geldi. Cuma günü ABD İstihdam Bakanlığı tarafından açıklanacak kasım ayı istihdam rakamları ise ADP'nin rakamlarının ardından daha fazla merak edilir hale geldi.

Bakanlığın tarım dışı istihdamın 11'inci ayda da düşerek kasımda 320 bin kişi azaldığını açıklaması bekleniyor. Böylece ABD'de işsizlik rakamlarının yüzde 6,8'e fırlayarak 1993 yılının ekim ayından bu yanaki en yüksek seviyesini göreceği öngörülüyor. Öte yandan Reuters'ın yaptığı hesaplamalara göre eylül başından bu yana dünya genelinde şirketlerin duyurduğu işten çıkarmalar sonucunda 217 bin 670 kişi işinden oldu.