ABD'nin en zengin yükseköğretim kurumu olan Harvard Üniversitesi, küresel finansal krizin etkilerini yaşarken harcamalarını kısmanın yollarını arıyor.

Önceki gün öğretim üyelerine, üniversite personeline ve öğrencilere bir e-posta gönderen üniversitenin rektörü Drew Faust, Harvard'ın dünyada yaşanan "sismik finansal sarsıntılara" karşı kurşun geçirmez bir zırhı olmadığının farkında olunması gerektiğini yazdı. Ekonomik yavaşlamanın devletten gelen mali desteği ve bağış miktarını azaltacağı endişesiyle bazı programlarda harcama kesintisine gidilebileceğini ifade eden Faust, üniversitenin son zamanlarda düşük ve orta gelirli ailelerden gelen öğrencilere sağladığı mali desteğin ise devam edeceğini taahhüt etti. Boston Globe gazetesinin haberine göre, hangi programlarda kesinti yapılabileceğini açıklamayan rektör Faust, ekonominin bu zor zamanında öğrenim harçlarındaki artışların yüksek olmaması gerektiğini söyledi.

Üniversiteler frene bastı

Krizden önce 36.9 milyar dolarla en yüksek gelire sahip olan Harvard Üniversitesi yıllık işletme bütçesinin 3'te 1'inden fazlasını üniversite fonuna aktarıyordu. Rektör Drew Faust ülkedeki diğer üniversiteler gibi Harvard'ın da krizden nasibini aldığını ifade etti. Piyasaların düzeleceğini umduğunu belirten Faust, eşi benzeri görülmemiş bir gelir kaybına hazır olunması ve daha büyük ekonomik sıkıntıların yaşanacağı bir dönem için planlama yapılması gerektiğini de söyledi. Üniversitenin vakıflardan ve bağışçılardan cömert katkılar bekleyemeyeceğini ifade eden Faust, devletin araştırma için sağladığı mali desteğin de azalma riski olduğunu duyurdu.

Harvard'ın yanı sıra, ABD'deki bazı diğer yükseköğretim kurumları da kemer sıkmaya karar verdi. Boston Üniversitesi geçen ay eleman alımını dondurmuş ve devam eden inşaat faaliyetleri için moratoryum yayınlamıştı. Ülkenin önde gelen üniversitelerinde Dartmouth College ise, ekonominin kötüye gidişiyle birlikte 220 milyon dolar gelir kaybı yaşamasının ardından önceki gün harcamalarını kısacağını duyurdu. Cornell Üniversitesi, üniversitedeki yapı projelerine ara verildiğini ve mart ayına kadar kurum dışından eleman almayacağını açıkladı.

Geçen hafta açıklama yapan Brown Üniversitesi ise, ocak ayına kadar eleman alımının durdurulduğunu, hangi projelerin erteleneceğine karar verilmesi için bütçesini gözden geçireğini duyurdu.

(Referans)