Amerikan Türk Cemiyeti (ATS) ve Endeavour Türkiye dernekleri tarafından New York'ta düzenlenen toplantıda, Türkiye'de girişimcilik konusu tartışıldı.

UBS Yatırım Bankası yöneticilerinden Aslı Karahan Ay tarafından yönetilen toplantıda, Endeavour Türkiye tarafından en başarılı girişimciler olarak seçilen ''Dükkan''ın kurucusu Emre Mermer ve ''Speedcity''in kurucularından Ali Özgün, girişimci olarak Türkiye'de işe nasıl başladıklarını anlattılar.

Endevour Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Babaoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de girişimciliğin eskiye göre daha iyiye gittiğini, 20 yıl öncesiyle karşılaştırıldığında girişimci olmanın Türkiye'de giderek daha fazla önem kazandığını söyledi. Derneklerinin özellikle genç girişimcilere yardımcı olma amacını taşıdığını anlatan Babaoğlu, ''Girişimcilik aslında Türkler'in kanında ve genlerinde var'' diye konuştu. Babaoğlu, küresel mali krizin, geçmişte ekonomik krizlerle, 2 haneli enflasyonla yaşamaya alışmış ve kriz yönetebilmede başarı sahibi olan Türkiye'deki girişimcilere fazla zarar vermeyeceğini düşündüğünü, bu kapsamda Türkiye'de eğitimin yaratıcılığı geliştirici ve girişimciliği teşvik edici bir yapıya dönüşmesi gerektiğini bildirdi.

Türkiye Endeavour Yönetim Kurulu üyelerinden Fadi Nahas da dünyanın Grameen Bankası'nın kurucusu Nobel ödüllü girişimci Muhammed Yunus gibi girişimcilere gereksinim duyduğunu, bugünkü mali krizin bunu bir kez daha gösterdiğini anlattı. Krizlerin fırsatlara dönüştürülebileceğini belirten Nahas, önemli olanın değişimlere çok çabuk uyum sağlayabilmek olduğunu kaydetti. Nahas, Türkiye'nin, iş fırsatları ve yatırım açısından da son derece cazip bir ülke olduğunu sözlerine ekledi.

Endeavour Derneği Türkiye Ofisi Genel Sekreteri Didem Altop da konuşmasında Endeavor Derneği'nin Türkiye'de neler yaptığını anlattı.

Derneğin varlık ve iş platformu geliştirmek için çalıştığını belirten Altop, ''Yüzlerce hatta binlerce iş imkanı yaratan ve büyük fikirlerin gerçeğe dönüşebileceğini gösteren girişimcilerin, ülkelerinin ekonomik iklimi üzerinde olduğu kadar toplumsal değişimi üzerinde de büyük etken olduklarına inanıyoruz'' dedi. Altop, özellikle Endeavour tarafından seçilen girişimcilerin diğer girişimciler için ''rol modeli'' durumuna gelmelerinin, böylece girişimciliği teşvik etmelerinin ve istihdam yaratmalarının önemine değindi.

Altop, ''Harika bir fikriniz olması çok iyi ama bu fikri nasıl hayata geçireceğiniz konusunda bir planınız olması gerek, işte bu konuda biz yardımcı olmak istiyoruz'' diye konuştu. ''Dükkan''ın kurucusu genç girişimci Emre Mermer ise Türkiye'de girişimci olarak babasından kalan aile şirketini nasıl yenilikçi bir duruma getirdiğini anlattı. Endeavour Türkiye tarafından 2007 yılının girişimcisi olarak seçilmesinin kendisine büyük fırsatlar getirdiğini ifade eden Mermer, Türkiye'de girişimcilikte ilk başta para bulmanın son derece zor olduğunu ve işe giriştikten sonra çok çalışılması gerektiğini söyledi.

Speedcity'in yaratıcılarından ve kurucularından Ali Özgün de ABD'de yetişen 3 kardeş olarak hep Türkiye'ye dönmeyi ve orada üretken olmayı amaçladıklarını ve arabalara küçüklükten beri büyük ilgi duyduklarını bildirdi. Özgün, Formula 1'in Türkiye'ye 2005 yılında gelmesinin ardından Türkiye'de otomobil sporlarına duyulan ilginin son derece arttığını ve kendilerinin de Speedcity yarış arabası simulasyon merkezini nasıl kurduklarını anlattı. Özgün, Endeavour Türkiye'nin kendilerine finansal mali ve iş planlaması açısından büyük yardımda bulunduğunu ve Endeavour'un, girişimcilerin tüm dünyada tanınmasında büyük rol oynadığını anlattı.

Merkezi New York'ta bulunan ve yönetim kurulu üyeleri arasında Dünya Bankası'nın eski başkanı James Wolfensohn'un da bulunduğu Endeavour Global, Türkiye'nin yanısıra Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Meksika, Uruguay, Güney Afrika ve Mısır'da faaliyet gösteriyor. Endevour Türkiye'nin yönetim kurulu üyeleri arasında Hürriyet Üst Yöneticisi Vuslat Doğan Sabancı, Koç Holding Bilgi ve İletişim Grubu Başkanı Ali Koç ve Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer gibi önemli isimler bulunuyor.

Derneğin misyonunun, gelişmekte olan ülkelerde etkin girişimcileri belirleyip destekleyerek, ekonomiye katkıda bulunmak olduğu belirtiliyor.

(A.A) - Özlem Şahin Şakar