Teksas'taki bir hapishaneden binlerce yasadışı göçmenin kaçtığı açıklandı.

Federal göçmen bürosu yetkilileri, ülkenin en kalabalık üçüncü hapishanesinden binlerce yasadışı göçmenin kaçtığını duyurdu. Kaçaklardan bazıları yakalanırken, ülkede yasal yollardan bulunduklarını iddia etti.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, Harris kentindeki cezaevinde kalan 3 bin 500'den fazla tutuklu ülkede yasadışı yollardan bulunuyordu ve 2007'den beri bu hapishanedeydiler. Ancak göçmenlik bürosu, kaçaklardan sadece dörtte biri için dosya hazırladı.

Pazar günü gerçekleşen olayda, The Houston Chronicle gazetesi, ufak tefek suçlara bulaşan binlerce göçmenin kaçtığını duyurdu. Ancak kaçan suçluların bir bölümü, çocuk suistimali, tecavüz suçları nedeniyle hapisteydiler ve on yıllardır cezalarını çekiyordu.

ICE yetkilileri, ellerindeki kaynaklarla en iyisini yapmaya çalıştıklarını belirtiyor. ICE saha direktörü Kenneth Landgrebe, "Hiçbir kurumun, işlerini diledikleri gibi yapabileceği yeterli sayıda yasa koruyucu görevlisi bulunmuyor." yorumunu yaptı.

Houston ICE bürosu, geçen yıl Teksas'ta 8 bin 226 yasadışı göçmeni yakalayarak bir rekor kırmıştı. Geçen yıl bu oran yüzde 7.5 daha düşüktü.