ABD'de haklarında sınırdışı kararı çıkmasına rağmen ülkeyi terk etmeyen çok sayıda yasadışı göçmen bulunuyor. Zeituni Onyango da onlardan biri.

2004 yılında doğduğu ülke Kenya'dan Amerika'ya gelen ve sığınma hakkı talep eden Onyango'nun bu isteği aynı yıl reddedildi. Aradan 4 yıl geçmesine rağmen ülkeyi terk etmedi ve onun yeğeni ABD Başkanı seçildi.

Onyango'nun ailesinin Barack Obama ile bağı pek çok Amerikalıda şaşkınlık yarattı. Amerika'da yaşayan yaklaşık yarım milyon göçmenin sınırdışı kararı ile karşı karşı olduğu bir gerçek.

ABD Göçmen ve Gümrükleri Muhafaza Birimi, bu firari yabancıları yakalamak için çabalarına hız verdi ve bu doğrultuda şu ana kadar kurum içinde ülke genelinde hizmet verecek 100 adet "kaçak operasyon timi' kurdu. Geçen yıl, bu takımlar 34 bin tutuklama yaptı, iki yıl önce bu rakam çok daha fazlaydı. Ancak ülkede halen 560 bin sınırdışı edilmesi gereken kaçak göçmen bulunuyor.

Bu kaçak yabancıların arasında, Obama'nın halası gibi isimler de var. Hala, sığınma talebi reddedilmesine rağmen bu ülkede kalmaya devam ediyor. Diğerleri ise, ülkeye kaçak yollardan girmiş ya da girerken yakalanmış kişilerden oluşuyor.

Haklarında sınırdışı kararı verilen kaçak göçmenleri genelde ülkeyi kendi kendilerine terk etmeleri için belli bir süre tanınıyor. Yani zorla uçağa bindirilmiyorlar, aslında bu sınırdışı sistemi onur sistemi üzerine kurulu. Eğer bu göçmenler başlarını belaya sokmazsa, polis tarafından baskında ya da bir işyerinde basılmazlarsa, ülkeden atılma riskleri pek bulunmuyor.

Ancak bu tutum tepkileri de beraberinde getiriyor. Kimileri, uygulamayı yasaların ihlali olarak görüyor ve göçmenlere ülkeye gizlice girme ve kalma hakkı tanıdığını savunuyor.