Cuma günü ABD İşgücü Bakanlığı tarafından açıklanan, ABD iş piyasası rakamlarına göre, Ekim ayında işsizlik oranının beklenmedik bir biçimde arttı ve 240 bin kişi işsiz kaldı.

İşsizlik oranı yüzde 6.5'e ulaştı ve bu oran beklenenden çok daha fazlaydı. Ekim ayında 284 bin kişinin işsiz kalmasından sonra, bu rakamlar 2001 yılından bu yanaki en kötü durum olarak kayıtlara geçti.

Yakın bir zamanda işsizlik oranında herhangi bir iyileşme ihtimali düşük. Hatta şirketler ilerleyen zamanlarda daha fazla kişinin işten çıkarılacağını belirtiyor.

Tüm bu iç karartan işsizlik oranlarına ve işten çıkarmalara rağmen, umut ışıkları da yok değil. Doğru yerde iş ararsanız bu şans daha da artabilir. Krize karşı dayanıklı sektörlerde arayışa girmek çok daha mantıklı. Örneğin, sağlık sektörü ekonominin bir sığınağı haline geldi. İşten yeni çıkarılanlara danışmanlık hizmeti veren Gray and Christmas şirketinin CEO'su John Challenger, çok sayıda şirketin fizik tedavi uzmanlarına, hemşirelere, tıbbi kayıt teknolojistlerine ve dijital radyoloji uzmanlarına ihtiyacı olduğunu belirtiyor.Sağlık sektörü aynı zamanda en fazla sendikalaşmanın yaşandığı sektör olma özelliğinde.

Daimi talep içinde olan sektörlerden diğeri de enerji. Petrol fiyatlarındaki ani düşüşe rağmen bu durum değişmiyor. The McKinsey kamuoyu yoklaması, enerji yöneticilerinin sektörün büyüme şansı üzerinde durduğunu gösteriyor. Bu büyüme istihdamda yüzde 43 oranında. Analistler de bu iyimserlik içinde. EnergyHeadhunter'ın yöneticilerinden Dan Clark, "Pek çok enerji projesi uzun vadeli, tıpkı uzun bir tren gibi. Şu anda gördüğünüz yüksek işe alma oranları, geçen yıl ya da daha önce başlamış projelerle ilgili. Yani petrol fiyatlarının düşüşünden önceye tekabül ediyor. Enerji sektörü güçlü bir alan olarak kalmayı sürdürüyor, "yorumu yapıyor.