ABD'de göçmenlerin konumu ve geleceği her geçen gün yeni tartışmaları da tetikliyor. Göçmenlere yönelik sert yasalar ve uygulamalar toplumda ciddi bir huzursuzluğu tetikliyor.

Yeni yasalar nedeniyle tutuklanan yasadışı ya da yasal göçmen sayısı her geçen gün artıyor. Sadece New York'ta geçen yıl 10 bin yeşil kartlı yasal göçmen, ABD göçmen bürosu tarafından gözaltına alındı. Daha önceki yıl bu oran yüzde 43 daha azdı.

ICE tarafından konuya verilen önem, özellikle Rikers Islan'daki uygulamalar çok sayıda yasadışı göçmenin yakalanmasına ve sınır dışı edilmesene neden oldu. 2007'de bu bölgede yakalanan göçmen sayısı 7 bindi. Bunların ne kadarının sınırdışı edildiği bilinmiyor.

Hükümet tarafından yakalanan ve hapishanelerde tutulan göçmen oranının, ABD İç Güvenlik Bakanlığının yeni uygulamaya koyduğu düzenlemelerle patlama yapması bekleniyor.

"Güvenli Toplumlar" adı verilen bu progrma yerel polislere FBI yetkililerinin yetkilerini veriyor. Bu polisler, parmak izi alabiliyor ve şüphelinin göçmen kayıtlarına ulaşabiliyor ve federal ajanlara bilgisayar alarmı gönderebiliyor.

Programın ilk uygulama bölgeleri Teksas ve Kuzey Carolina oldu. Aynı programın 45 kente daha yayılması bekleniyor. 4 yıl içinde bu uygulama tüm ülkeye yayılacak.