Cumartesi akşamı Gumercindo, bir arkadaşıyla Phoenix'teki bir apartmanın önünde sohbet ediyordu. Birden bir adam onlara doğru yürüdü ve onlardan 100 dolar istedi.

Gumercindo, "Paramız yok" yanıtını verdi. Yasadışı bir göçmen olduğu için soyadını vermeyi reddeden Gumercindo bir anda şok oldu. Onları soymaya çalışan adam büyükçe bir taşı 31 yaşındaki adama fırlattı ve Guatemalı göçmeni sağ gözünün üstünden, kafasından vurdu. Şimdi onun kafasında buz hokeyi diski kadar büyük bir yara var ve doktorlar beyinde bir hasar oluşmaması için onu ameliyata aldılar.

Gumercindo olayı polise bildiremedi. Çünkü o kaçak bir göçmen. Suçlulardan korkmasına rağmen, sınırdışı edilmekten çok daha fazla korkuyor. Ona yapılan bu saldırılar tek ve istisnai örnekler değil. Onun Guatemalalı diğer komşularına da benzer şeyler yapılmış. Özetle, göçmen yasasının askıda bırakılması yasadışı göçmenlerin güvenliğini felç ediyor.

Garfield'te meydana gelen bu olayın öncesinde de benzerleri yaşanmış. Çok sayıda Guatemalalı göçmen, suçlular tarafından düzenli olarak soyulduklarını ve evlerine yapılan baskınlarla paralarının çalındığını belirtiyor. Para vermezlerse de dövülüyorlar. Ve onlar polisten yardım isteyemiyorlar.

Arizona Polis Şefleri Birliği eski Başkanı Ralph Tranter, "Sonuç olarak, göçmenler bu suçları bildirmeyerek ve en iyisini umut ederek yaşamaya çalışıyorlar" diyor.