2 hafta süreyle göçmen olduğu ve ülkede yasadışı yollarla bulunduğu iddia edilen bir ABD vatandaşı sonunda serbest bırakıldı.

25 yaşındaki Guillermo Olivares Romero, 25 Eylül'de Otay Mesa'da gözaltında alındı ve yasadışı göçmen muamelesi gördü. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği avukatı, Romero'nun Amerika'daki doğduğunu gösteren sertifika ve okul kayıtlarını yetkililere iletince serbest kaldı. Hırsızlık ve sahtecilik suçlarından hapis yatan Romero daha önce de ABD'ye yasadışı yollardan girme suçuyla tutuklandı. Romero, kendisinin ve annesinin ABD vatandaşı olduğunu, doğum belgesini göstermesine rağmen salıverilmediğini söyledi.

ICE sözcüsü Virgina Kice, Olivares'in Guadalajara, Meksika'da doğduğunu açıkladı ve onun suç dosyasında da bu bilginin yer aldığını belirtti ve ekledi, "ICE, bir ABD vatandaşını asla kasıtlı olarak sınırdışı etmez, ya da tutuklamaz." Yine de bu olay, ICE'ın bir ABD vatandaşını sınır dışı etmesinin ilk örneği değil. Pedro Guzman da yanlışlıkla sınırdışı edilmiş ve ICE bu kişinin ABD vatandaşı olduğunu açıklamıştı.

Olivares, ilk olarak 2000 yılında son olarak da 2007 yılında hapis cezasını çekerken sınırdışı edilmişti. Meksikalı olmadığı konusunda ısrar eden Olivares, akrabaları ile birlikte Jalisco'da yaşamaya karar verdiğini ancak babası hasta olduğu için bu yaz geri dönmeye çalıştığını aktardı.