Los Angeles'ın ve ülkenin en büyük giysi fabrikalarından biri olan 'American Apparel' ülkede daha fazla göçmenin çalışmasına izin verilmesi için kampanya başlattı.

Bilboard ve sokak ilan panolarına, "LA'yı Meşrulaştır" ilanları veren şirket, göçmenlik sorununa bir kez daha dikkat çekti. Ülkedeki en büyük giysi üretim mağazası olan firma, göçmen meselesini canlı tutmaya çalışırken, uygulamaları ile de dikkat çekiyor. Yabancı işçilerin varlığının yasalaştırılmasını isteyen şirket, çalışanlarına İspanyolca ve İngilizce göçmenlik yanlısı t-shirtler giydiriyor; Meksika'daki ailelerini aramak isteyenlere ücretsiz telefon hizmeti sunuyor.

Günde 230 bin parça kıyafet üreten fabrikada, 45 bin işçi çalışıyor. Firma, ürünlerini az paraya çok ürün taktiği ile pazarlıyor. Stok bölümü çalışanlarından Eric Martinez, "Bu, herkese eşit şans veren herkesin hakkı için mücadele eden bir şirket" diye tanımlıyor çalıştığı yeri.

Göçmenlerin ellerinde yükselen bir ülkenin, yeni göçmen işgücünü nasıl absorbe edeceği tartışılırken, geçen yıl Kongre'de bu yöndeki bir yasa başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Ancak her iki başkan adayı da, insancıl reformları destekleyeceklerini söylerken, 4 Kasım'daki seçimlere günler kala konu gündemden tamamıyla kaldırılmış gibi görünüyor.