Ekonomik krizin en fazla etkilediği kesim hiç şüphe yok ki zaten düşük ücretlerle çalışan göçmenler. Kiralarını ve gıda ihtiyaçlarını karşılama çabalarının yanısıra ülkelerine para göndermek zorunda da olan göçmenler havlu atıp eve dönüş yoluna düşüyor bile.

Onlardan biri de Dionisio Urbina. San Diego'da yaşayan kaçak göçmenlerde olan Urbina, 300 dolarlık ev kirasını ödeme çabası, Honduras'taki evine para gönderme zorunluğu sonucunda pes etmiş durumda. Ağır yükü daha fazla kaldıramayan Urbina, son günlük işlerini yapıp uçak parası biriktirmeye çalışıyor.

Uzun zamandır iş bulamayan Urbina, "İş bulma umudumu kaybettim. Bu işsiz geçirdiğim dördüncü hafta." diyor. 54 yaşındaki Urbina, evini de çok özlediğini ve en iyi kararının eve dönmek olduğunu belirtiyor.

Yasal ya da yasadışı ülkede bulunan binlerce Amerikalı göçmen, ABD'deki ekonomik kriz nedeniyle ya ülkesine dönüyor ya da dönme kararını vermek üzere. Kriz nedeniyle özellikle inşaat, restaurant ve peyzaj işlerinin sağladığı iş imkanları sıfırlanmış durumda.

Pek çok göçmen, Noel gelmeden önce evlerine dönme planı yapıyor. Bazı yetkililer, bu yıl, genel göçün tersine Amerika'dan fakir ülkelere göç olduğunu kaydediyor. Mexico City belediye başkanı, bu yıl 20-30 bin göçmenin ABD'den ülkelerine gidebileceğini, çünkü iş bulamadıklarını söylüyor.

Yani, ABD birkaç yıl önceki gibi bir çekim merkezi olmaktan çıktı. Sınırlarda yakalanan göçmenlerin sayısında da hayli azalma yaşanıyor. Geçen yıla oranla sınırlarda yakalanan kaçak göçmen oranı yüzde 18 düştü. 2005'e oranla düşüş tam yüzde 39!