Amerika'da ülke genelinde çeşitli sorunlarla karşılaşan Hispanik göçmenler son dönemlerde güvenli bir liman olarak gördükleri Northwest Arkansas'a yerleşiyor. Bunda en önemli etken, bu kentte kümes hayvanları ve inşaat sektöründe yeni iş imkanlarının ortaya çıkması.

Pew Hispanic Merkezi tarafından yapılan bir araştırma, Benton ve Washington kentlerinin, son yedi yıl içinde 28 bin göçmenin yeni adresleri olduğunu ortaya koydu. Bu rakam, 7 yıl içinde eyalete gelen 63 bin göçmenin yüzde 44'üne tekabül ediyor. Bu iki kentten sonra en büyük Hispanik göçü alan kent Pulaski. Bu kente 6 bin yeni Hispanik göçmen göç etti.

Rapor, Hispanik göçmenlerin yüzde 45'inin kendi evlerinde yaşadığını ortaya koydu. Et entegre tesisleri, kümes hayvanları tesisleri ve hizmet endüstrisi, inşaat sektöründeki ve restaurant mutfaklarındaki istihdam oranlarındaki artış göçmenleri buraya çeken en önemli faktörlerden.

New Orleans'da antropoloji profesörü olan ve Hispanik göçü üzerine çalışan Steve Striffler, küçük iş imkanlarının böylesi bir patlamayı beraberinde getirdiğini belirtiyor ve ekliyor, "Herşey önce kümes hayvancılığındaki istihdam ihtiyacı ile başladı, sonra bölgedeki ekonomik gelişme ile devam etti. Göçmenler aynı zamanda küçük işyerleri de açtı ve şimdi hemen her sektörde sözsahibi olmaya başladılar. Yani, mesele kümes hayvancılığından çok öteye ulaştı. Bu sektör itici bir güç oluşturdu."

ABD Veri Bürosu, eyalette şu an 150 bin göçmenin yaşadığını tahmin ediyor. Bu hızlı artış, eyalette yasadışı göçün etkileri konusunda da kaygılar uyandırmaya başladı. Ayrıca bu yıl eyalette, yasadışı göçmenlerin kamu faydası elde etmesinin önüne geçecek yasal düzenlemeler de başarısızlıkla sonuçlandı.