Amerika'da yapılan bir araştırma, çocukların ailelerin eğitim seviyesini yakalayamayacağı ortaya çıktı. Araştırmaya göre, her dört çocuktan biri okulu bırakıyor. Education Trust'ın araştırmasına göre, Amerikalı ailelerin çocukları anne babalarının lise ve yüksekokul mezuniyet oranına ulaşamayacak.

Mevcut eyaletlerin yarısında mezuniyet hedeflerine ulaşılamıyor ve bu okulların adı pek de iyi anılmıyor. Rakamlar pek de içaçıcı değil. Son beş yıldır, çocukların dörtte biri okullarını bırakıyor. Education Trust yazarı Anna Habash, "ABD eğitim konusunda gerilerken, diğer gelişmiş ülkeler bizi geçiyor ve bu rekabet kabiliyetimiz üzerinde çok olumsuz bir etki yaratacak," diyor.

Aslında, ABD şu an genç insanların ailelerine oranla daha az diploma alabildiği tek endüstrileşmiş ülke. Oysa, liseler, 2002 yılındaki federal bir yasaya göre her yıl hedeflenen mezuniyet oranını yakalamalılar. Ancak, sözkonusu hedefler federal hükümet tarafından değil, eyaletler tarafından belirleniyor ve pek çok eyalet okulu, statüsko içinde düşük mezuniyet oranlarının kabul edilebilir olduğuna hükmediyor.

Kuzey Carolina'da, okullar her yıl mezuniyet oranlarını yüzde 0.1 oranında geliştirmeli. Bu da şu an yüzde 72 olan mezuniyet oranının yüzde 80'e ulaşmasının bir asır alması anlamına geliyor.

Maryland'ta, eyalet hedefi olan yüzde 90'a ulaşmak da neredeyse imkansız. Çünkü bu eyalette de her yıl mezuniyet oranını geliştirme sayısı yüzde 0,1. Delware ve New Mexico'da durum çok farklı değil.

Uzmanlar, ABD''nin ciddi bir okul terketme krizi ile karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Özellikle 12. sınıftan ayrılan öğrencilerin okula dönmesi zor oluyor ve eyaletler bu öğrencileri okulda tutabilmek için farklı yöntemler uyguluyor.

TURKISHNY.COM