ABD Göçmen ve Gümrük Muhafazası (ICE), geçen hafta aldığı bir kararla Operasyon Programlı Sınırdışı programını yürürlükten kaldırdığını açıkladı.

Programa göre, göçmenlik yargıçlarının hakkında sınırdışı kararı verdiği ancak çeşitli nedenlerle Amerika'yı terk etmeyen kişiler kendilerini polise bildirecek. Böylece yeniden gözaltına alınıp tutuklanmayacaklar.

Bunun sonucunda da ICE sözkonusu kaçak göçmenleri sınırdışı edecek. ICE verilerine göre 1 haftalık uygulama sürecinde ülke genelinde sadece 8 kişi bu düzenlemeden faydalandı.

Bu düzenleme pek çok açıdan komik ve saçma olarak nitelendiriyor. Çünkü ICE, haklarında sınırdışı kararı olmasına rağmen ülkeyi terk etmeyenleri 'kaçak' olarak nitelendiriyor ve bu kaçaklar da zaten yakalanmamak için kaçıyor. Yani, bu kişiler haklarındaki sınırdışı kararına rağmen ülkede kalmaya çalışıyor. Kalkıp da kendilerini ICE'e ihbar etmeleri hayli mantıksız. Zaten ülkeyi terk etmek isteseler ICE'ın izinine ihtiyaçları yok. İstedikleri her an bunu yapabilirler.

Düzenlemeyi daha da karmaşık yapan durum, ICE'ın, kaçakların yetkililere teslim olmasını gerektirecek, teşvik edici bir neden ortaya koymamış olması. Bir kaçak, hem iş sahibi ise hem de özgürce yaşıyorsa neden teslim olsun ki? Bedava bir ev gezisi için mi? Çünkü ICE, kaçakların sınırdışı ücretlerini ödüyor. Ancak bu herkes için geçerli değil. Kendi sınırdışı ücretinizi ödeyebilecek durumdaysanız, kendiniz ödüyorsunuz. Yani, ICE'ın garantisi herkesi kapsamıyor.

Peki ICE neden böyle bir karar aldı. Çünkü hakkında tüm göçmen toplumlarını rahatsız ettiğine yönelik ağır eleştiriler var ve kendi teslim olan göçmenlerle bu eleştirileri yumuşatmaya çalışıyor.