Amerika'da yaşayan ve düşük bir gelirle ev sahibi olmaya çalışan Eritreli Müslüman Mohammed Nurhussien hayalini gerçekleştirmek istedi ancak İslam'a göre faizin yasaklanması nedeniyle eli kolu bağlı biçimde bu hayalinden vazgeçmek zorunda kaldı.

54 yaşındaki Eritreli göçmenin 5 çocuğuyla başını sokacak bir ev alma hayaline Hıristiyan bir yardım kuruluşu olan Habitat for Humanity yetişti. Bir güvenlik şirketinde çalışan Nurhussien, bu kuruluştan sıfır faizli kredi alıp, ev satın almakta kullanabilecek.

Ev inşa eden Hıristiyan bir yardım kuruluşu olan Habitat for Humanity, Virginia'dan Nurhussien için bir ev satın aldı. Bu durum ev alamayan, faizden kaçan Nurhussien için büyük bir mutluluk oldu.

Virginia'da bu yolla tam 12 Müslüman aile sözkonusu yardım kuruluşundan aldıkları kredilerle ev sahibi oldu. Kurumun yöneticilerdin Chris McCarthy, Müslüman göçmenlerin kendilerine büyük ilgi gösterdiğini belirtiyor.

1976 yılından bu yana, Müslümanlar için yasak olan faiz uygulaması karşısında bir boşluğu dolduruyor. Kurum, önce ev satın alıyor ya da yapıyor ve bu evi üzerine belli bir kar oranı ekleyerek taksitle Müslüman ailelerin hizmetine sunuyor.

TURKISHNY.COM