ABD'deki mortgage krizi pek çok insanı evsiz bırakmaya devam ederken, tek suçları ipotekli evlerde kiracı olarak oturmak olan aileler de zor durumda. Çünkü, bankalar ev sahipleri mortgage taksitlerini ödemediği için evleri boşaltırken kiracılar da kapı dışarı ediliyor.

Cook kenti Şerifi Tom Dart ise bu duruma itiraz ediyor ve evleri boşaltma yönünde gelen tahliye işlemlerini yapmıyor yani kiracıları evden çıkartmıyor. Şerif Dart son olarak Chicago'daki Albany Park binasındaki hacizli bir evi boşaltma kararına direndi ve kiracılarla birlikte hareket etme kararı aldı.

Dart, ev boşaltma kararlarının yeniden gözden geçirileceğini ancak haksız yere bu durumla karşı karşıya kalan kiracılara yeni yasal güvenceler getirileceğini açıkladı. Dart, yargıç Dorothy K Kinnaiadd ile birlikte kiracıları koruyacak yasal düzenlemek konusunda çalışıldığını açıkladı.

Dart, geen hafta kiralarını ödediği halde ipotekli evlerden tahliye edilen kiracıların durumuna itiraz etmiş ve bazı evleri boşaltmamıştı. Çünkü ev sahipleri evlerinin ipotekli olduğunu kiracılara söylememişti.

TURKISHNY.COM