6 ay önce, 5 bin 500 kişilik bu kent, kentin en güçlü hukuk adamına karşı birleşti.

Maricopa kenti şerifi Joe Arpaio ve yardımcıları, yasadışı göçmenlere karşı geniş çaplı operasyonlar düzenledi ve belediye başkanı Rebecca Jimenez, 76 yaşındaki şerife bu kentte istenmediğini söyledi.

100 yıl önce Yaqui yerlileri tarafından kurulan bu kent, Arpaio'nun katı göçmenlik karşıtı politikalarına tepkinin bir sembolü oldu. Yaşanan huzursuzluktan sonra Arpaio, Guadalupe isimli kasabada devriye gezme işini iptal etti ve yetkilileri bu kasabayı koruması için başka bir polis görevlendirmeye zorladı.

Arpaio'nun güvenlik işini yerine getirmemesinin ardından, 36 yaşındaki belediye başkanı Jimenez, Arpaio'nun işini yerine getirmesi için çabalamaya başladı. 25 yaşındaki Janice LaBorin, "Bu kasabanın ona ihtiyacı var. Ortada çok sayıda suçlu var ve onları yakalayacak kişi yok" diyor.

Meksika restaurantı sahibi Lupita Llamas ise, belediye başkanı Jimenez'in yanlış bir taktik izlediğini belirtiyor ve ekliyor, "Arpaio güçlü bir kişi. Onunla dikkatli konuşmalısınız," diyor.

Guadalupe kasabası ve şerif arasındaki anlaşmazlık, 3 Nisan'da Arpaio'nun Family Dollar dükkanına düzenlediği iki günlük göçmen baskınlarının ardından başlamıştı. Şerif hem suçluları yakalamak hem de yasadışı göçmenlerin kimliğini belirlemek için bu operasyonu düzenlemişti.

Kendini Amerika'daki en sert şerif olarak tanımlayan Arpaio, ciddi bir suç işlemeseler bile yasadışı göçmenleri yakalayıp sınırdışı edebileceğini belirtti ve agresif bir tutum takındı. Kasaba ise, Hispanik görünümlü herkesin, tüm kasaba öyle görünüyor, durdurulmasına tepki gösterdi. Guadalupe'un yüzde 51'i Hispanik, yüzde 49'u ise yerli Amerikalı.

Başkan Jimenez de herkesin önünde baskın yaptığı dükkanda, Arpaio'ya, "Sahte gerekçelerle buraya geldiniz" derken, Arpaio da, "Buraya toplumumu suçtan korumaya geldim. Yöntemimizi beğenmiyorsan, kendi polis departmanını kur," yanıtını verdi ve kasabadaki devriye işini bıraktı.

Kasabaya 6 aydır bir polis şefi bulunmaya çalışılıyor ancak komşu kentler ve kasabalar bütçeyi gerekçe göstererek takviye yapmıyor. İşte bu nedenle halk hem güvenliğinden endişe ediyor hem de Arpaio'ya razı olup, geri dönmesini istiyor.