H-1B vizelerinde çok sayıda yolsuzluk ve hile yapıldığının tespit edilmesinin ardından, USCIS sözkonusu vize için gerekli prosedürü zorlaştırma hazırlıklarına başladı.

Kısa bir süre önce, H-1B başvurularına dair yayınlanan bir raporda, başvuruların yüzde 21'inin yasaları ihlal ettiği ve hileli olduğu açıklanmıştı.

USCIS sözcüsü, kurumun H1-B vize başvuru sürecine dair bir dizi reformu gündemine aldığını, bunların arasında vize almak isteyenlerin ve onlar adına başvuru formu dolduran şirketlerin bilgi elde ettiği 'bağımsız açık data kaynağı'nın da bulunduğunu belirtti. Örneğin, USCIS yetkilileri başvuru şirketlerinin yasal şirketler olup olmadığını, ticari izinleri bulunup bulunmadığını kontrol edebilecek.

USCIS aynı zamanda, 'aldatıcı ve yanıltıcı göstergeleri inceleyen tarafsız bir ölçü' ile başvuru programındaki riskleri de ele alacak. Böylece, kurum başvuruları inceleme sürecinde H-1B başvurularını sıkı takibe almış olacak. H-1B vizesinin verilmesi prosedüren dair bir dizi önlem de kurumun değerlendirmeleri arasında. Örneğin, başvuru sahiplerinin beyanatlarını ispatlayabilmesi, başvuru formlarının doldurulurken denetlenmesi gibi yöntemler.

Hatırlanacağı gibi vize başvurularında ciddi oranda yolsuzluk olduğu bir raporla belirlenmişti. Buna ek olarak, USCIS yetkilileri, iş yerlerine yaptıkları baskınlarda H-1B vizesi alan bazı çalışanlara işverenler tarafından hak ettikleri ücretlerin verilmediğini tespit etmişti.

TURKISHNY.COM