Mayıs ayında Iowa'daki Postville kentine bir baskın düzenlenmiş ve toplam 400 yasadışı göçmen tutuklanmaştı. Olayın ardından uzun bir süre geçtikten sonra kentte durum pek de iç açıcı değil. Zira, hem bu kentte yaşayanlar hem de yöneticiler baskından sonraki durumdan şikayetçi. Kent, Amerika'nın göçmen tartışmasındaki sıfır noktası haline geldi.

Belediye başkanı baskından sonraki durumu şöyle özetliyor, "Mayıs ayından bu yana kötü bir kabustan başka birşey değil yaşadıklarımız." Yahudi halk ise, "Üzerimize nükleer bir bomba bıraktılar" görüşünü dillendiriyor.

Göçmen statüsünde olan 125 Somalili Müslüman da, baskının ardından çalıştıkları fabrikadaki işlerini bıraktılar ve başka yerlere gittiler. Sokaklarda, Latin göçmenleri, Yahudi yerleşimcileri, Rus, Ukraynalı ve tporik ada Palau'luları görmek mümkün. Ancak sayıları her geçen gün azalıyor. Nüfusunun yüzde 94'ünü beyaz Amerikalıların oluşturduğu bu kentteki en büyük sıkıntı göçmen baskının yarattığı olumsuz hava.

Belediye Başkanı Bob Penrod, ağır silahlı ICE yetkililerinin, kentin en büyük işvereninin işlerini basmasıyla tam bir kabus atmosferinin oluştuğunu anlatıyor. Baskının insanda öfke yarattığını savunan Penrod böyle düşünürken, USCIS yetkilileri, helal et tesisine yapılan baskının soruşturmaya uygun olduğunu belirtiyor.

ICE sözcüsü Tim Counts, kurumun et tesisinde yasadışı yabancı problemi yaratmadığını, eylemlerinin toplum üzerinde etkisi olduğunun anlaşıldığını ancak mevcut durumun yasaları ihlal edenler yüzünden yaşandığını savunuyor.

Yetkililer, baskın sırasında tesiste olmayan 300 kadar diğer yasadışı göçmenin de kentteki aileleri parçaladığını, karı-koca ve çocukların dağıldıklarını belirtiyor. Penrod, "Böylesi bir baskın gerçekleştirdiğinizde, ortaya çıkan sonuç hiç tahmin edemediğiniz birşeye dönüşebiliyor," yorumu yaptı.

Yahudi göçmenlerden Aaron Goldsmith, "Bana göre, 22 kalibrelik bir mermiyle çözülebilecek bir problem için nükler bomba kullandılar. Üzerimize bomba attılar," derken, göçmen politikasının gözden geçirilmesini de istiyor. Goldsmith, kentteki göçmen sorununun adım adım çözülmesi yerine, katı ve zalim bir tutumla ele alındığını belirtti.

TURKISHNY.COM