ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetleri (USCIS), H-1B vizesi için yapılan başvuruların yüzde 21'inde yanıltıcı bilgi ve federal yasalara- düzenlemelere ait teknik ihlal bulunduğunu tespit etti.

Yetkililer, bilgisayarla ilgili mesleklerde yapılan başvurularda sözkonusu ihlal ve suistimal oranının çok daha yüksek olduğunu açıkladı. İncelenen 104 başvurunun 28'inde yasadışılık tespit edildi. Senatör Chuck Grassley (Iowa eyaletinden) tarafından kamuoyuna açıklanan USCIS raporunda, sözkonusu ihlaller açık bir şekilde belirtiliyor.

USCIS yetkilileri, 2005 ve 2006 yılı başlarında doldurulan 97 bin H-1B vize başvurusunu rastgele metodu ile inceledi. Başvuru formlarında sahte imzalar, sahte diplomalar ve tabela şirketler kullanılarak yapılan başvurular tespit etti. Diğer ihlaller ise iş alanlarına yapılan ziyaretlerde tespit edildi. Örneğin, H-1B vizesi kazanan bazı çalışanlar işyerlerinde bulunamadı ya da formda belirttikleri işleri yapmıyordu.

25 sektörde yapılan yolsuzlukla, devletin 10 milyon dolar vergi kaybına uğramasına neden olundu ve bu büyük şirketlerindenkinden daha fazla. Hindistan'dan gelen 114 H-1B vize sahibinin yüzde 25'i ihlallere ve yolsuzluklara bulaştı. Diğer ülkelere dair istatistiki rakamlar belirlenmedi.

Raporu kaleme alan yetkililer, sözkonusu hile ve ihlallerini H-1B vize programının kırılganlığını ortaya koyduğunu iddia ediyor ve USCIS'in uygulanan prosedürde değşiklik yapmasını istiyor.

TURKISHNY.COM