Mesleki eğitimle ilgili incelemelerde bulunmak ve çeşitli üniversitelerin temsilcileriyle görüşmeler yapmak üzere bir süredir ABD’de bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Amerika’da öğrenim gören Türk öğrencilerle buluşacak.

Öğrencilerin önerilerini ve sorunlarını dinlemek amacıyla düzenlenen toplantı 15 Ekim Çarşamba günü saat 18.30’da Türkevi’nde gerçekleşecek. ABD’de öğrenim gören tüm Türk öğrencilere açık olan toplantı için bilgi@egitimataseliginy.org . This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it adresine katılım bildirilmesi gerekiyor.

''Türkiye ve ABD arasında yükseköğretim alanındaki ilişkileri güçlendirmek'' amacıyla düzenlenen gezi kapsamında, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ve beraberindeki YÖK heyeti “meslek yüksekokullarına yönelik planlanan ''çifte diploma'' uygulaması konusunda çalışmalarda bulunuyorlar. Bu konuda , başta Washington olmak üzere New York, Pensilvanya ve Maryland eyaletlerindeki ''community college'' olarak adlandırılan okulların yetkilileriyle bir araya gelen ve verilen eğitim konusunda incelemelerde bulunan heyet, 2 yıl ön lisans eğitimi veren meslek yüksekokullarındaki bazı programlarda, 1 öğretim yılı Türkiye'de 1 öğretim yılı ABD'deki okullarda okunması ve mezun olacak öğrencilere çifte diploma verilmesi amacıyla oluşturulacak program üzerinde çalışmalarda bulunuyor.

Heyetin diğer bir gündem maddesini ise Amerikan Yüksek Eğitim Akreditasyon Konseyi ile ABD ve Türkiye'den alınan yükseköğretim diplomalarının denkliği konusunda yaşanan bazı sıkıntıların çözülmesine yönelik görüşmeler yapmak ve tespitlerde bulunmak oluşturuyor.