ABD ekonomisinde aylardır süregelen yavaşlama, ABD'deki göçmenlerin ve yabancı işçilerin ülkelerine, ailelerine gönderdikleri yardım paralarının miktarının azalmasına neden oldu. Son haftalardaki finansal krize ek olarak sarsılan uluslararası bankacılık sistemi göçmenlerin de kabusu oldu.

Resmi rakamlar, dünya genelinde göçmenlerin başka ülkelere yaptığı havale miktarının azaldığını ortaya koyuyor. Latin Amerika ve Karayip ekonomileri üzerinde çalışan The Inter-Amerikan Development Bank (IDB), Mart ayında dünya genelinde milyonlarca Latin Amerikalının ülkelerine gönderdikleri para miktarının son 10 yıl içinde en düşük seviyeye ulaştığını açıkladı. ABD'deki ekonomik gerilemeye dikkat çeken IDB, Brezilya'ya gönderilen paranın yüzde 4, Meksika'ya havalenin ise yüzde 1 azaldığını ortaya koydu.

Geçen yıl, Latin Amerikalılardan dünyaya gönderilen para miktarı 66. 5 milyar dolar iken çok sayıda uzman ve analist gelecekteki görünümden endişe ediyor. Ekonomist Walter Kemmsies, Birleşik Devletlerden özellikle Meksika'ya giden paralarda azalışın önemli olduğunu ifade ediyor. Meksikalı göçmenlerin yüzde 20'si inşaat sektöründe çalışıyor, "İnşaat sektöründeki çok sayıda işçinin kaçak göçmen olduğunu düşünüyorum ve bu sektör yavaşladı, işverenler de geçici işçi statüsündeki işçilere yol verdi. Bu da havalelerdeki büyük gerilemeyi açıklıyor," diyor.

Moffatt ve Nichol mühendislik firmasında baş ekonomist olan Kemmsies, ekonomik zorluğun, artan göçmenlik baskılarıyla birlikte, ABD'deki havalelerin azalmasına neden olduğunu belirtiyor.

12 yıl önce Amerika'ya gelen yasal bir göçmen olan Diana Rosario, bugüne kadar ailesine her zaman para gönde{mosimage}rdi. Ancak bir eğitim personeli istihdam firmasındaki işini kaybettikten sonra kendi geçimini sağlamakta zorlanıyor. "Dominik Cumhuriyeti'nde çok zor koşullarda olan aileme elimden geldiğinde birşeyler göndermeye çalışıyorum, nereden üç-beş kuruş bulsam gönderiyorum. Biriktirip öyle havale yapıyorum. Her ay 200 dolar ayırabiliyorum. Ancak şimdi ekonomi yavaşladı ve ben 100 dolar gönderebiliyorum." diye dert yanıyor.