Son zamanlarda ABD Göçmenlik Bürosunun ve polisinin düzenlediği büyük çaplı göçmen baskınları, hem göçmenlerde hem de toplumda ciddi rahatsızlıklar doğurmaya başladı.

Büyük umutlarla Amerika'ya gelen göçmenler, kimi ABD vatandaşı olan akrabalarını ve hatta çocuklarını bu ülkede bırakarak sınır dışı ediliyor. İşte bu durum da huzursuzluk yaratıyor.

En son yaşanan 300 kişilik yasadışı göçmen baskınının ardından bugün Postville'de binlerce kişi göçmen baskınlarını protesto etti. Yakalanan göçmenlerse şu an hapishanede tutuluyor. Durumu protesto eden göçmenler ve eylemciler, bu mesele üzerinde reformlar talep ediyor.

Magdalana Domingo Ramirez Lopez de, hayatı dram olan göçmenlerden biri. Yaklaşık 2 yıl önce bir tavuk işleme çiftliğine gelen Lopez ve diğer göçmen çalışanlar sayesinde Raeford'un Evi tesisi, Guatemala yemekleri ve salsa müziği ile bilinir hale geldi. Lopez, üç küçük oğlu ile işyerinin yakınında, göçmenlerin yaşadığı bir bölgeye yerleşti.

Lopez, ailesiyle birlikte Amerika'da yaşamaktan memnundu. Ancak tüm bu umutlar, ICE yetkililerinin tesise baskın düzenlemesi ile son buldu. Baskında 330 göçmen yakalandı, bunların 6'sı da çocuktu henüz. Fabrika kapandı.

Guatemalalı göçmen olan Lopez de tutuklandı ve şimdi 2 yıl önce sınır dışı edilen kocası gibi o da sınırdışı edilmeyi bekliyor. Lopez, "Tüm yaşantım değişti." diye ağlarken gözlerinden de yaşlar süzülüyor. "Geriye dönmek istemiyorum. Oğullarım burada mutlu. Ülkem öylesine fakir ki... Orada hiçbirşey yok" diyor.

ABD Göçmen Bürosu ise, tutuklananların göçmenlik yasalarını ihlal ettiğini belirtiyor. 29 yaşındaki Lopez şimdi üç küçük oğlu ile sınırdışı edilmeyi bekliyor.

TURKISHNY.COM