ABD'nin yeraltı dünyası bugünlerde çok ilginç bir olayla sarsılıyor. Düne kadar insanların korkulu kabusu olan suçlular bugün kendileri hedef tahtasına oturtulmuş durumda. Birbirine zıt adam kaçırma şebekeleri hem karşı tarafın adamını hem de ülkeye binbir umutla gelen yasadışı göçmenleri kaçırıp ailelerinden para istiyor.

Arizona'nın başkenti Phoenix'de, uzun yıllarca Meksika sınırından uyuşturucu ve insan kaçakçılığı işleri nedeniyle tatlı kar sağlayan azılı suçlular bu kez av konumuna düştü. Şimdi bu suçlular korku içinde, çünkü yaptıkları işin mağduru haline geldiler. Artık onlar kaçırılıyor.

Polisin verdiği bilgiye göre, işinde ustalaşan kaçırma halkalarının, şüpheli suçluları ve ailelerini, alışveriş merkezlerinden, evlerinden ve yollardan alıp kaçırdığını belirtti.

Phoenix polis departmanı dedektifi Phil Roberts, bu kentte yasadışı kaçakçılığa ve insan ticaretine toleransın sıfır olduğunu belirtiyor, ancak vadide yasadışı işlerde büyük paralar dönüyor ve çok sayıda kişi bu ticaretten pay kapmaya çalışıyor.

Sadece geçen yıl bu kentte tam 357 kaçırma vakası yaşandı. Bu vakaların ortak özelliği de Meksika insan kaçaklığı halkasında bulunan kişilerin kaçırılmasıydı.

Federal Göç ve Gümrük Muhafaza Birliği yetkilileri, günlük işçi olarak ülkede bulunan çok sayıda yasadışı göçmenin de yollardan alınıp kaçırıldığını belirtiyor. ICE, şebekenin kaçırdıkları yasadışı göçmenin ailesine telefon ederek para istediklerini kaydediyor. Bu taktiğin sıklıkla Meksika'da kullanıldığını ifade eden yetkililer, kaçırma olayının 'karlı ve sofistike' bir endüstri olduğunu kaydediyor.

Arizona-Meksika hattında her yıl binlerce kaçak göçmen kaçırılıyor. Bunların çoğunun ailesi ya da akrabası, Amerika'daki kentlerde yaşıyor ya da çalışıyor. Böylece, bu kişiler için ailelerinden fidye almak kolaylaşıyor. Uyuşturucu kaçakçılığının da merkezi olan bu hatta, kaçırılan göçmenlere işkence de yapılıyor. Ta ki aileleri fidyeyi getirene kadar...

TURKISHNY.COM