Bunaltıcı bir öğleden sonra çoğunluğu İspanyol kökenli olan 3,000’i aşkın göçmen ellerinde bayraklar, güle ağlaya yeni yurttaşları olarak Amerika Birleşik Devletlerini koruyup müdafaa etme yemini etti.

Bundan birkaç saniye sonra Demokrat ve Cumhuriyetçi partizan gruplarından düzinelerce kişi sokaklara akın ederek yeni yurttaşların arasına karıştı ve kalabalık Miami’yi adeta bir konser salonuna çevirerek resmen bir yurttaşlık töreni gerçekleştirirken oy vermek için isim yazdırmak üzere birbirleriyle yarıştı. Bu manzaraya evvelce ülkenin başka yerlerinde de rastlanmıştı.

Barack Obama ve John McCain taraftarları bu kampanyada tek bir oy için kana kan dişe diş mücadele ederken İspanyol köken Amerikan vatandaşlarını potansiyel büyüyen bir kesim olarak hedef almış görünüyordu. 2004 yılı itibarıyla ülkede dışarıda doğup oy verme yaşına gelmiş İspanyol kökenli vatandaş sayısı 4 milyondu. Bugün aynı rakam, kar amacı gütmeyen İspanyol Kilise ve Yardımlaşma Merkezinin tuttuğu ABD Nüfus sayım bilgilerine göre 5 milyonun üzerindedir. Merkezin kıdemli nüfus bilimcilerinden Jeffrey Passel, “bu yeni seçmenler özellikle Florida ve New Mexico gibi sallantıdaki eyaletler açısından son derece önem arz ediyor”, dedi.

Passel “Seçimlerin yaklaştığı yerlerde bu kitlenin şüphesiz tüm dünyada fark yaratacağını” ifade etti. Seçmen kayıt bilgileri, seçim oylamaları ve Associated Press’in birinci derece seçim bölgesi tayin edilen eyaletlerin yarım düzinesinde yapılan röportajlar Obama’ nın bu yeni yurttaşlara doğrudan erişerek en çok güven ve oy topladığını gösteriyor.

Yurttaşlık yeminini annesi ile birlikte kısa süre önce Miami’de yapılan bir resmi törende yapan 27 yaşındaki Küba doğumlu Victor Castillo, tarafsız bölge seçim görevlilerine oy vermek üzere kayıt yaptırmak için çok sayıda partizanla mücadele etmek zorunda kaldığını belirterek, oyunun Obama’dan yana olacağını ifade etti.

“Bu ülkede salt üst sınıfa değil de aynı zamanda orta sınıfa da çalışmaya kim daha istekli? Bana sorarsanız sorunun yanıtı Obama’dır’ diyen Castillo McCain’in olumsuz kampanyasından hazzetmediğini dile getirerek, “Obama’yı alaşağı etmeye çalışıyor. Neden kendi başına bir şeyler yapıp da marifetini göstermiyor?” şeklinde görüş bildirdi.

Obama’nın kampa sözcüsü Federico de Jesus, Demokrat parti başkan adayının geçmişteki herhangi bir kampanyaya oranla bu kampanyada çift dilli reklam ilan ve broşüre çok daha fazla para ayırdığını belirterek İspanyol asıllı Amerikalı kesimin yaşadığı yerlere kabaca 20 milyon Amerikan Dolarlık seçim kampanyası yatırımı yaptığına değindi ve bu paraya seçmen kayıt işlemlerinin maliyetlerinin de dahil olduğunu ifade etti.

Kendisi “Yüzde 1 ila 2’lik farklara ulaşılan eyaletlerde yer harekat grubumuz bu farkı yaratacaktır” dedi.