Federal Ajanlar, aylardır soruşturma ve tahkikatlara konu olmuş bir tavuk işleme tesisine Salı günü gerçekleştirdikleri baskınla ülkeye yasa dışı yollardan giriş yaptıkları iddia edilen 300’ün üzerinde kişiyi tutukladı.

Yetkili ve tanıklardan alınan bilgilere göre, baskın, bir vardiya değişimi sırasında emniyet güçleri ve federal ajanların Raeford Evi Kolumbiya Tarlalarına aniden sızarak tüm işçilerden kimliklerini göstermelerini istemeleri ile gerçekleşti.

Baskının ardından tesisin ücra bir köşesinde kısmen ağlayan kısmen de telefonlara sarılan 50 kadar akrabası ve çalışma arkadaşı ile yakalanan 22 yaşındaki Maria Juan, etraftakilere, Guatemala’dan resmi kağıt ve kimlik belgeleri olmamasına rağmen daha sonra serbest bırakılmak suretiyle ülkeye yasal yoldan göç etmiş 68 yaşındaki ninesini soruyordu.

“Ailelerin dağılacağını” ifade eden Juan, “Çocuklar ve bebekler geride kalacak. Bunu neden yapıyorlar? Neden? Onlar hiçbir şey yapmadılar ki. Yalnızca çalışmak istediler” diyerek yapılan tutuklamalara itirazda bulundu.

ABD Savcılığından Savcı Yardımcısı Kevin McDonald’dan alınan bilgiye göre, göçmenlik Bürosu yetkilileri işçileri tesis içerisine hapsederek baskının gerçekleştiği günün ertesi sabahına kadar ülkeye yasa dışı yollardan göç edip etmedikleri konusunda kendilerini sorguladı.

McDonald “Sayı daha da çok olabilirdi. Yakın zamanda yapılan bir incelemede göçmenlik başvurusunda bulunan 825 kişiden 775’inin belgelerinin sahte bilgi ihtiva ettiği saptanmıştır” dedi. Göçmenlik bürosu ajanları soruşturmalara yardımcı olması açısından varsa mevcut belge ve diğer bilgileri bulmak üzere tesisi baştan aşağı araştırdı.

“Federal savcılık ve göçmenlik bürosu ajanlarınca tesisin istihdam uygulamaları aylardır inceleme altında tutuluyordu” diyen McDonald, sözlerine şöyle devam etti: “On iki kişi hüküm giymiş olup, bunların çoğunluğu evrakta sahtekarlıktan içeri girmiştir. Yedisi suçunu itiraf ederken, üçü mahkemede yargılanmayı beklemektedir. İkisi ise kaçmıştır”. Kampanyalarda önemli bir kesimi temsil eden yeni İspanyol kökenli vatandaşlara sevgi gösterisi.

TURKISHNY.COM