Amerika'nın Kennesaw Devlet Üniversitesi 2008-2009 akademik yılını "Türkiye Yılı" ilan etti. Üniversite, 22 bin öğrencisi ile Amerikan halkına Türkiye'yi tanıtacak. Atlanta'daki resmî açılışa Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de katılacak.

Amerika'nın Georgia eyaletindeki Kennesaw Eyalet Üniversitesi (KSU), Türkiye'nin bu ülkedeki tanıtımına büyük katkı yapacak bir projeyi hayata geçiriyor.

2008-2009 akademik yılını "Türkiye Yılı" olarak ilan eden üniversite, bir eğitim sezonu boyunca 22 binden fazla öğrencisi ile Amerikan halkına Türkiye'yi tanıtacak. ABD'deki en aktif Türk sivil toplum kuruluşlarından olan İstanbul Merkez'in büyük destek verdiği projeye yarın Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in katılacağı bir törenle start verilecek. Tüzmen, henüz yeni kurulmuş olmasına rağmen Atlanta'da düzenlediği etkinliklerle adından söz ettirmeyi başaran İstanbul Merkezi'n de resmî açılışını yapacak.

Türk kültürünü ve insanını anlatmaya yönelik olarak tertiplenen KSU'ndaki programın açılışında folklor gösterileri, hat, tezhib, minyatür, ebru sanatları sergisi ve uygulamaları, sema gösterisi, gölge oyunları ile Türkiye'yi anlatan resim ile fotoğraf sergisi yer alacak. Coca Cola CEO'su Muhtar Kent de açılış dolayısıyla Tüzmen onuruna yemek verecek. "Türkiye Yılı", KSU'nun 'Küresel İnisiyatifler Enstitüsü' bünyesinde gerçekleştiriliyor. Enstitü, bu öğretim sezonunda Türkiye hakkında dersler, kurslar ve kutlamalar gerçekleştirecek. Proje kapsamındaki tüm etkinlikler halka açık ve ücretsiz olacak.

(Cihan)