New York Times gazetesi Fransa'daki eğitim sistemini, özellikle de Müslüman okulu bulunmadığı için Katolik okullarına gitmeyi tercih eden Müslümanları konu aldı.

Fransa'da yaşayan yaklaşık 5 milyon Müslüman için 2004 yılında okullarda dini sembollerin yasaklanmasından sonra Katolik okulları yeni bir anlam ifade etmeye başladı. Amerikan New York Times gazetesi sadece bir tek Müslüman okulunun bulunduğu Fransa'da Müslümanların çocuklarını devlet okulları yerine Katolik okullara yolladığını yazdı.

Gazeteye konuşan Müslüman gençler, "Devlet okullarında başımızı örtmemize, ramazanda ibadet etmemize izin yok. Ancak Katolik okullarında bize izin veriliyor" diye konuştu. Fransa'da yaşayan yaklaşık 300 bin Türk de bulunuyor. Ülkenin en iyi 20 okulundan 15'inin Katolik okulu olması nedeniyle de Müslümanlar bu okulları tercih ediyor. Gazeteye konuşan 14 yaşındaki Nadya Ulane, "Burada inancımıza saygı var. O yüzden bu okullara gitmeyi tercih ediyoruz" dedi. Gazete Fransa'da bulunan 8 bin 847 Katolik okuluna gitmeyi tercih ediyor.