İki eski Texas A&M Üniversitesi araştırmacısı iş arkadaşlarının, ibadet etmek için kullandıkları seccadeler üzerinde hayvan dışkısı attıklarını, Müslüman ve Iraklı oldukları için kendilerine kötü davrandıklarını ve alay ettiklerini iddia ediyorlar.

Evli iki doktor, Mundhir Ridha ve Saeeda Ali Muhsen Üniversiteyi, birçok A&M bölümünü ve 5 eski meslektaşlarını ayrımcılık yaptıkları iddiasıyla dava ettiler. Çift tazminat talep ediyor. Texas A&M Üniversitesi sözcüsü Lane Stephenson, davanın yasal süreci devam ederken konuşamayacağını fakat Üniversitelerinin politikasının ayrımcılığa kesinlikle karşı olduğunu söyledi.

İn vitro fertilizasyon konusunda uzman olan doktor çift, A&M Üniversitesi laboratuarında üreme bilimleri üzerine araştırma yapıyorlar. Bundan yaklaşık 4 yıl önce Bağdat'tan kaçarak Birleşik Devletlere yerleştiler.

Çiftin avukatı Shane McClelland, "A&M Üniversitesindeki insanlar çifte kötü davranıyorlar çünkü onlar farklı görünüyorlar, farklı şeyler yiyorlar ve değişik bir konuşma tarzları var" diyor.

McClelland üniversite tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarının üniversitedeki çalışma ortamının düşmanca, kaba, yıpratıcı ve duyarsız şekilde eleştirici olduğuna yönelik olduğunu fakat idarenin bu araştırma sonuçlarını yayınlamamayı tercih ettiğini söylüyor. Davada söylenene göre A&M üniversitesinde 3 yıl boyunca görev yapmış olan Ridha şikayetinden sonra işten çıkartıldı. Muhsen'İn kontratı ise 2008 yılında yenilenmedi. Dava ile ilgili ön duruşma için Ocak ayına tarih verildi.