Clovis Bölge Okulu idari heyeti bir önceki yıllıkta lezbiyen çift fotoğrafının basılmasından sonra, okul yıllıklarının basımından önce idarenin kontrolünden geçmesi yönünde kural değişikliğine gitti.

Okul heyeti Salı günü yaptıkları oylamayla yeni yayın kurallarını 3’e karşı 2 oy ile kabul etti. Yeni kurallar okul yönetiminin yıllık yayınlanmadan önce öğrencilerin yıllık için hazırladığı çalışmaları gözden geçirmesine müsaade ediyor.

Clovis Okul Müdürü Rhonda Seidenwurm daha önceki kuralların okul yönetiminin yıllık yayınlanmadan önce yıllığı kontrol etmesine izin vermediğini söyledi.

Okul müdürü bu yönde bir ihtiyacın geçen yıl meydana gelen olaydan sonra ortaya çıktığını belirtti. Lisenin geçen yıl yayımlanan yıllığı olan Plainsman’de lezbiyen çiftlerin fotoğrafları ve ilişkileri ile ilgili bilgi verilen bir kesitin yer aldığı söyleniyor.

Okul yönetiminin bu olay üzerine koyduğu yeni kurala göre öğrencilerin yıllık için hazırladığı içeriğin yayınlanıp yayınlanamayacağı konusunda son sözü okul yönetimi söyleyecek. İdari heyetin bir üyesi olan Lora Harlan oyunu okul idaresinin yıllıkları gözden geçirmemesi yolunda kullandı. Harlan bu kuralın eyalet kanunlarıyla uyuştuğundan emin olunması gerektiğini belirtiyor.

Geçen yılki yıllıkta yayınlanan lezbiyen çiftin fotoğrafları ve ilişkileri hakkındaki yazı, “Çıkmak ister misin?” isimli başlıkta yayınlanmıştı. Ayrıca bölümde 2 sayfaya yayılan heteroseksüel öğrencilerin resimleri vardı.