Arizona’da yaşayan kayıt dışı göçmen aileler, sevdiklerini Birleşik Devletler- Meksika sınırından içeri girmeye çalıştıkları sırada kaçırdıklarını söyleyerek fidye isteyen dolandırıcı çetelerin hedefi oluyorlar. Aslında gerçek bir kaçırma olayı yaşanmamış olmasına rağmen, yakınlarından haber alamayan göçmen aileler fidye ödemeyi kabul ediyorlar.

Sanal kaçırma olayının arkasındaki suçlular, kayıt dışı göçmenler uzak çöl boyunca 3 ila 4 günlük bir yolculuk ettikleri sırada, aileleri ile iletişimleri kopuk olduğunda harekete geçiyorlar. Kaçırdıklarını iddia ettikleri kişinin ailesi ile bağlantı kuran dolandırıcılar para ödemedikleri takdirde sevdiklerinin sakat bırakılacağını ya da öldürüleceğini söyleyerek tehdit ediyorlar.

Birleşik Devletler Göç ve Gümrük Uygulamaları, Arizona Ofisinde yardımcı özel ajan olan Armando Garcia bu olayları Meksika’da meydana gelen olayların bir uzantısı olarak nitelendiriyor. Bu şekildeki bir olay Arizona’da ilk kez beş yıl önce görülmüş ve şimdilerde neredeyse haftada bir benzer bir olay yaşanıyor.

Yetkililer, dolandırıcıların yakınlarını kaçırdıklarını iddia ettikleri ailelerin isimlerini ve telefon numaralarını insan kaçakçılarından ya da Meksika sınırındaki kasabalarda kaçakçılar ve illegal göçmenlerle bağlantı kurabilen kişilerden para karşılığı satın aldıklarını düşünüyorlar.

Göçmen ailelerden biri olayı yetkililere bildirmeden önce dolandırıcılara 7000 dolar ödemiş. İstenilen fidye ödendikten sonra dolandırıcılar daha fazla para istiyorlar hatta kaçakçının cep telefonu faturasını dahi karşılanması talebinde bulunuyorlar.

Kaçakçılar çok ikna edici olabiliyorlar. Akıcı bir İngilizce kullanıyorlar, kullandıkları cep telefonu alan kodu aramayı Phoenix’ten yaptıklarının düşünülmesine neden oluyor. Fakat muhtemelen aramanın yapıldığı yer Meksika sınırları içerisinde zira fidye paralarının gönderilmesi istendiği yer de Meksika sınırları içerisinde bir yerden seçiliyor.

Sanal insan kaçırma olayları aynı zamanda San Diego’da da yaşanıyor. Birleşik Devletler Göç ve Gümrük Uygulamasının bölgedeki ofisinin sözcüsü Lauren Mack yetkililerin bu tip olaylarla yılda 2 veya 3 kez karşılaştıklarını söylüyor. Mack, “Bu aileleri, yakınlarının gerçekten kaçırıldığına inandırmak çokta zor değil” diyor.

İllegal göçmen aileleri sınırdan kaçak olarak geçme sürecinin tehlikeli olduğunu ve bazen insan kaçakçılarının ailelerden para koparabilmek için sınırdan geçirmek üzere daha önce kendilerinden para aldıkları kişileri tutsak ettiklerini biliyorlar.

İnsan kaçırma olaylarının tek hedefi göçmenler değil. 2007 yılının başından bu yana, Phoenix’te 560’tan fazla kaçırma vakası yaşandı.