Texas sahilleri boyunca Latin kökenli göçmenler devrilen ağaçları kaldırıyor, asar gören çatıları onarıyor ve felaketin ardında bıraktığı izleri temizliyorlar. İşçi toplama noktalarında, Victoria’daki evlerin ön tarafındaki merdivenlerin üzerinde, şatafatlı konakların avlusunda tozlu kot pantolonlu, çizmeli ve beysbol şapkası giymiş çalışanlar Ike kasırgasından sonra her yerde görülebilecek figürler.

Evlerindeki tahribatı gidermek için ucuz ve hızlı iş gücü arayan ev sahipleri bu işçileri tutuyorlar. Texas’ın güneyi bu işçiler sayesinde yeniden inşa ediliyor. Bu işçilerden çoğunun ülkede illegal olarak bulunuyorlar. Legal olarak ülkede bulunanlarsa felaket yüzünden işini kaybettikleri için para ihtiyacı içerisinde olan vatandaşlar.

Ike kasırgası arkasında büyük yıkım bıraktı fakat aynı zamanda günlük işçiler için daha fazla iş fırsatı, daha fazla yevmiye ve her zaman mevcut olan sınır dışı edilme konusunun biraz ertelenmesine neden oldu. Birçok günlük işçi son aylarda Houston bölgesindeki iş imkânlarının oldukça azaldığını, polis ve ICE’nin ise aşırı önlemler aldığından şikâyet ediyorlardı. Cuma günü Houston’un Pasadena Banliyösünde bir köşede, doğacak bir iş fırsatı için bekleyen 20 yaşındaki Teodoro Alvarado İspanyolca olarak, “Şimdi daha fazla iş var, umarım daha da fazla olur” dedi.

Bu ümidin gerçek olması muhtemel, zira Katrina kasırgasından sonra Latin kökenli göçmenler inşaat ve temizlik işleri için New Orleans’a akın etmişlerdi. Ike kasırgasının verdiği hasarlardan sonra yollardan ve evlerin etrafından devrilen ağaçları temizleyerek para kazanan Gerardo Hernandez aynı zamanda çatı ustası olarak çalışıyor. Körfez kıyısında bir yerleşim bölgesi olan Kemah’ta kısa bir gezinti, kasırganın düzinelerce evin ve restoranın çatısını uçurduğu bu bölgede Hernandez için birçok iş imkânı olacağını gösteriyor.

4 yıldır Birleşik Devletlerde olan Meksika kökenli Hernandez, “Önümüzdeki haftalarda insanlar sigorta şirketlerinden paralarını almaya başladıklarında daha fazla iş fırsatı olacağını düşünüyorum” diyor. Birçok yeni iş fırsatı doğmasına rağmen işçiler kandırılmaktan ve güvenlik görevlilerince kayıt dışı göçmenleri tutuklamaya yönelik çalışma sahalarına yapılabilecek operasyonlardan çekiniyorlar. Katrina kasırgasından sonra New Orleans’ta çalışan birçok Latin kökenli işçi çalışma koşullarının sağlıksız ve tehlikeli olmasından ve kendilerine iş veren ev sahiplerinin söz verdiklerinden daha az ücret ödemelerinden şikâyet ediyordu.

Houston’da da tıpkı diğer Birleşik Devletler şehirlerinde olduğu gibi güvenlik yetkilileri kayıt dışı göçmenler üzerindeki dikkatlerini artırdılar. Haziran ayında bir fabrikaya yapılan baskında 160 işçi gözaltına alınmıştı. Fakat bu şehirde bulunan göçmenler Los Angeles’tan sonra ülkenin en kalabalık ikinci günlük işçi topluluğunu oluşturuyorlar ve yeniden inşa ve temizlik süreci için büyük iş gücü oluşturuyorlar.

5 kişilik bir ekibi olan 50 yaşındaki müteahhit Marco Ramirez, “Yardım isteyen birçok insan var” diyor. Ike kasırgasından sonra Ramirez ekstra işçi çalıştırmak zorunda kalmış ve sayı giderek artacağa benziyor. Ramirezin çalıştırdığı işçilerin tümü Latin kökenli. İşçiler bir evin yanında devrilmiş ağacı elektrikli testere ile keserken Ramirez, “Göçmenler, Latin kökenliler işi gerçekten iyi yapan insanlar. Hep birlikte şehri yeniden düzene sokacağız” diyor. Neredeyse her gün sabahın erken saatlerinde Houston’da iki düzineden fazla noktada günlük işçiler toplanıyor ve karşılarına çıkacak iş fırsatları için bekliyorlar. Bu işçilere iş veren ev sahipleri alçıpan yapma, çatı tamiri, yolları ve çevreyi yıkıntılarda temizleme gibi işler için, gündelik işçilere saat başına 8 ila 10 dolar ödüyorlar. İşçiler Ike kasırgasından sonra yevmiyelerin çok ta artmadığı görüşündeler.

Birbirini izleyen dakikalar boyunca arabalar, kamyonlar ve kamyonetler işçilerin toplanma noktasında duruyorlar. Fiyat üzerinde anlaşılması ve işçilerin aracı doldurması sadece saniyeler alıyor. Geride kalan işçiler ise yeni bir iş fırsatı konusunda ümit besliyor, güvenlik görevlilerinin bölgeye operasyon yapma ihtimalindense endişe duyuyorlar.