Batı Colorado otoyolunda devriye gezerek yurda yasal olmayan yollarla giren kaçak göçmenleri yakalamakla görevli Mike Jamison ve diğer üç iş arkadaşı kendilerini “Fantastik Dörtlü” olarak adlandırıyorlar.

Jamison yan koltuğundaki cihazın aktivitesini takip ediyor ayrıca arabasında yaptığı her tutuklama için delil sayılabilecek şekilde, arabanın çalışma aktivitelerini kontrol eden bir DVD kaydedicisi var.

Jamison kaçak göçmenlerin seçtiği güzergahlardan birinde yaptığı olağan devriye sırasında, “Eğer yanlış bir şey yaparsam ya da yapmam gereken şeyi yapmazsam, yakalanırım” diyor.

Göç ve Gümrük Uygulamaları Departmanından Carl Rusnok, “Colorado eyalet devriye görevlileri, kaçak göçmenleri tanımlama ve tutuklama konusunda federal eğitim programından geçirilmiş ülke çapındaki,düzinelerce polis biriminden sadece biri.Program 2006 yılında başladı ve bu polis birimleri şimdiye dek 68,000 tutuklama gerçekleştirdiler” dedi.

ICE 18 eyalette yaklaşık 800 polis memurunu illegal göçmenleri göz altına alacak ve haklarında yasal işlem yapacak şekilde eğitti. Ve bu konuda eğitilmek için 80 memur daha bekliyor. Colorado 2006 yılında, 2 gün içerisinde kazalar ve rutin durdurmalar yoluyla 100’den fazla şüpheli kaçak göçmenle karşılaşınca, Eyalet Devriyesi birimini oluşturdu.

ICE yetkililerinin bildirdiğine göre birim 2007 Temmuzundan bu yana 930 şüpheli illegal göçmeni tutukladı. Ayrıca Eyalet Devriye Biriminden yapılan açıklamaya göre birim 40 insan kaçakçılığı vakasını mahkemeye sevketti.

ICE ile işbirliği içinde olan diğer eyaletler arasında California, Georgia ve Florida da var. Arizona’da 7 birim, Kuzey Carolina’da 8 ve Virginia’da 9 birim ICE ile çalışıyor. 2006 yılının Ocak ayından bu yana Arizona eyaletindeki Maricopa Country Şerif Departmanı yaklaşık 15000 illegal göçmeni tutukladı. ICE sözcüsü Tim Counts, “Çoğu zaman tutuklanan kaçak göçmenler hakim karşısına .çıkarılmaksızın sınır dışı ediliyorlar” dedi.

2006 yılında eğitim programları için 5 milyon dolar ayıran IC, 2008 mali yılında 42 milyon dolarlık bütçeyi göç yasası, illegal göçmenleri tanımlamak için Yurtiçi Güvenlik Departmanı’nın veri tabanının kullanılması ve İspanyolca dersleri gibi eğitim programlarına ayırdı. Haftalarca süren eğitimden sonra, 22 Colorado Devriye görevlisi ICE’nin belirlediği alanlarda görev yapmaya başladılar.

Jamison, “Devriye görevlileri sadece araçta kaçak göçmen olduğundan şüphelenirlerse aracı durdurabiliyorlar. Eğer onları durdurmak için bir sebebim yoksa, gitmelerine izin vermek zorundayım” diyor. Bazı polis birimleri federallerin görevi olduğunu düşündüklerinden bu sorumluluğu üstlenmek istemiyorlar. Colorado Country Şerif Departmanı Washington’un işini yapmak istemiyoruz şeklinde bir açıklama yaptı.