Önümüzdeki birkaç hafta içinde 25,000 Lehman Brothers ve 60,000 Merrill Lynch çalışanının kaderleri tayin edilecek. Bunlardan birçoğu işlerini kaybedecekler. Peki, bu insanlara ne olacak?

Eğer geçmişe bakacak olursak, uzun vadede iyi olacaklar.

Şimdiki karışıklıktan önce de, Birleşik Devletlerde Ağustos ayı itibariyle son 12 ay içerisinde mortgage krizi ve Wall Street’in sarsılmasıyla 104.000 finansla ilgili iş kaybı yaşandı, bu ülke çapındaki 8.2 milyon finansla ilgili iş pozisyonu göz önüne alındığında, tüm pozisyonların yüzde 1.2’sine denk geliyor. Bu, finans şirketlerinin çoğuna ev sahipliği yapan New York şehri için biraz zor bir durum. 11 Eylül’den sonraki son ekonomik darboğazda şehirde finans sektöründe 45.000 iş kaybı yaşandı. Şimdiye kadar ise, o dönemden bu zamana 11.000 iş kaybı daha yaşandı ve bu sayı Merrill ve Lehman çalışanlarının hakkında verilecek karardan sonra muhtemelen daha da artacak gibi gözüküyor.

Kayıplar oldukça büyük ve bu kayıplar endüstrinin kendisi kadar eski olan ani yükseliş ve düşüşler yüzünden yaşanıyor. İş Departmanı bu yükseliş ve düşüş verilerini kaydetmeye başlayalı yaklaşık olarak 70 yıl oluyor, verilere göre 12 aylık baza yayılmış bu derece büyük düşüşler daha önce 1942, 1944 ve 1991 yıllarında yaşanmış.

Diğer bankalar birşeyler kapabilmek için batan şirketlerin kemikleri üzerine üşüştüler bile. Lehman Brothers Holdinglerinin banka yatırımı kolunu satın alan Barclays, firmanın 8000 ila 10.000 çalışanına iş verebilir. Lehman ve Merrill’in en kaliteli çalışanları da özellikle hedge fonlarında, kolaylıkla iş bulabileceklerdir.

Bir çok küçük ve orta işletme de Merrill ve Lehman’ın deneyimli çalışanlarını işe almak için heyecanlı olacaklardır. Fakat Lehman ve Merrill çalışanlarının nispeten daha az para kazanmaya ve egolarını daha az tatmin edecek büyüklükteki bir şirkette çalışmaya ikna olmaları gerekiyor. Bu çokta kötü bir şey değil. Finans sektörü için özelleşmiş bir personel alma şirketi olan Pinetum Partners’in kurucusu ve idari yardımcısı Sandy Gross, “Bu insanlar daha küçük şirketlerde çalışsalar da Wall Street tecrübelerini kullanarak daha büyük kariyer yapabilirler” diyor.

Merrill ve Lehman’da pazarlama, iletişim, müşteri hizmetleri ve bilişim teknolojisi branşlarında çalışan, gelir üretici olmayan çalışanlar ise belki de şanslarını finans sektöründe değil sağlık sektörü gibi büyüyen sektörlere yönelmeliler, Bank of America bilişim teknolojileri kolunda çalışanlar için iyi bir seçim olabilir. Her ne olursa olsun, İş İstatistikleri Bürosuna göre 5 yıl içerisinde iyi bir pozisyonda olacaklar zira bu zaman dilimi içerisinde bilişim teknolojisi sektöründe 1.9 milyon yeni iş pozisyonu açılması bekleniyor.

New School’daki Bernard Schwartz Ekonomi Politikası Merkezi direktörü Teresa Ghilarducci, “Federal Hükümet’in finansal düzenleme üzerinde düşünmesi büyük buhrandan bu yana hiç olmadığı kadar fazla isteniyor. Onların bunu düşünmeleri gerek, gerçekten de yardımcı olabilirler” diyor.

İşten çıkarılan çalışanların bir kısmı hayal ettikleri işi kısa sürede bulabileceklerdir. Ghilarducci, “Bu gibi büyük ekonomik dar boğazlardan ve çalkantılardan sonra her zaman mutlaka yeni iş imkanları doğar.” Ghilarducci daha önceki krizlerden örnekler vererek, ekonomik çalkantıların binlerce yeni iş pozisyonu açtığını söyledi.