Sınır dışı edilerek Meksika’ya gönderilen ve bu yüzden Birleşik Amerika doğumlu iki çocuğundan geçici olarak ayrı kalan Latin kökenli bir göçmenin başına gelenler Atlanta’nın bir banliyösünde yaşayan göçmenler arasında bir endişe dalgasına yol açtı. Çocuklar anneleriyle birlikte gidemediler çünkü kadın ve kocası çocuklar için henüz pasaport almamıştı.

Olaydan 9 ay sonra bile, çocuğundan ayrı bırakılma meselesi çoğu illegal göçmen olan ve çocukları down sendromu olan İspanyolca konuşan anneleri destekleyen bir destek grubunun üyeleri arasında hala gündemde.

Bu örnekte olduğu gibi, çocuklarından ayrı kalma durumu söz konusu olabileceği için sosyal görevliler ve sosyal aktivistler kayıt dışı göçmenleri tıpkı bir doğal afet ya da yangın tehlikesine karşı hazırlanan malzeme çantaları gibi, acil durum çantaları hazırlamaya zorluyorlar.

Mayıs ayında ülkenin en büyük koşer damgalı et paketleme tesisine yapılan göçmen baskınında kayıt dışı göçmenlere yardım eden Iowa’lı avukat Sonia Parras Konrad, “Bilgi güçtür. Eğer kendi haklarını bilirlerse ve başlarına gelebilecekler için hazır durumda olurlarsa hayatlarını ve başlarına gelebilecekleri kontrol edebilirler” dedi.

Göçmenleri çocuklarından ayıracak olası acil durumlar için hazırlamaları istenen acil durum çantalarında; Birleşik Devletlerde doğan çocuklar için pasaport ve yasal hakları hakkında bilgi ve aileyi ve akrabaları bir arada tutmaya yardım edecek diğer dokümanların bulundurulması tavsiye ediliyor.

Çocuklarında down sendromu olan annelerin oluşturduğu gruba 10 yıldır hizmet veren Georgia Latin Kökenliler Sağlık Koalisyonu başkanı ve bir sosyal görevli olan Susy Martorell, grup üyelerinin sürekli olarak yasal statüleri hakkında endişe duyduklarını söyledi. Bu endişeler Martorell’i grubun misyonu olan sağlık sorunlarıyla meşgul olmak yerine yılda bir iki kez bir göçmen avukatı getirmesine neden oluyor.

Geçen ayki toplantıda grup üyesi anneler dalgın ve endişeleri yüzlerinden okunacak bir ifadeyle avukat Luis Alemany’nin tavsiyelerini dinlediler ve kendisine sorular yönelttiler. Avukat Alemany kayıt dışı göçmen anneleri ebeveynlerden birisinin ya da her ikisinin sınır dışı edilme olasılığına hazır olmalarını ve çocuklara geçici olarak bakabilecek birileri konusunda plan yapmalarını ve çocukları için pasaport bulundurmalarını tavsiye etti.

Grup üyesi Leticia Gonzalez İspanyolca olarak, “Hepimiz onun bize olan yardımlarını takdir ediyoruz, artık göç yasaları hakkında bilgimiz var ve başımıza gelebilecekler için hazırlık yapabileceğiz” dedi.

Atlanta bölgesinde yaşayan 42 yaşındaki Meksika kökenli bir ev hanımı olan Gonzales, kendisi ve inşaat işçisi olan kocasının, iki ay önce kocasının bir arkadaşının gözaltına alınarak sınır dışı edilmesi olayından bu yana çok gergin olduklarını söylüyor. Birleşik devletlere kanunsuz olarak giriş yapan ve 17 yıldır Birleşik Devletlerde yaşayan çiftin 6 çocuğundan 4’ü Birleşik Devletler doğumlu olmasına rağmen hiç birisinin pasaportu yok.

Birleşik Devletlerin dört bir yanındaki göçmen hakları savunucuları Birleşik Devletler Göç ve Gümrük Uygulamaları kurumunun geçen yıldan bu yana sınır dışı etme ve gözaltına alma eylemlerini artırdığını belirtiyorlar. Bu veriler bu konularda 2003 yılından beri düzenli bir artış olduğunu gösteren ICE raporlarıyla da uyuşuyor.