Lise diplomanız olsa bile belki de üniversite için henüz hazır değilsinizdir. Bu kampüse yeni adım atacak olan milyonlarca öğrenci için zor bir ders.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre Amerikalı üniversite öğrencilerinin üçte biri hazırlık kurslarına kaydoluyor. Ve öğrencileri üniversite düzeyine ulaştırarak lisede öğrenmiş olmaları gereken şeyleri öğretmek üniversitelere yıllık 2.3 milyon ila 2.9 milyon dolara mâl oluyor.

Pazartesi günü “Hiçbiryerin Diploması” isimli raporu yayınlayan “ Güçlü Amerikan Okulları” grubu başkanı ve Colorado eski valisi Roy Romer, “Bu çok büyük bir tutar, fakat ek bir masraf daha var. Öğrencilerin karşılamak zorunda olduğu masraflar. Öğrenciler liseden yetişmemiş ve eksik bilgilerle geliyorlar. Hazır olduklarını sanıyorlar. Ama zamanla görüyorlar ki lisede aldıkları eğitim üniversite eğitimine temel oluşturacak düzeyde değil” dedi.

Christina Jeronimo lisede sürekli “A” alan bir öğrenciydi, fakat California’daki at Long Beach Community College’e geldiğinde hazırlık kursuna yazdırıldı. Kurs birçok yönden yararlıydı fakat sinir bozucu ve zaman kaybettiriciydi. Şimdi, üniversitedeki 3. yılında olan Christina Jeronimo, Los Angeles’taki California Üniversitesine transfer olmak istiyor.

Birçok üniversite öğrencisi gibi o da lisedeyken biraz daha fazla çalışmış olmayı diliyor.

Psikoloji okumak isteyen Jeronimo, “Arada bir boşluk var. Lise öğretmenlerinin talepleri Üniversite öğretmenlerinin talepleri kadar yüksek değil. Bazen onlar bizi sadece avutuyorlar” dedi.

Üniversitelerin hazırlık kurslarına büyük miktarda para ve zaman ayırmak zorunda kalması problemi yeni bir şey değil. Kuzey Carolina’daki Appalachian State Üniversitesinde bir uzman olan ve raporun hazırlanması sürecinde çalışan Hunter Boylan, “Son rapor sonuçları daha önceki raporların sonuçlarından farklı sayılmaz” dedi.

Raporun sonuçlarına göre vakıf üniversitelerinin öğrencilerinin yüzde 43’ü hazırlık kurslarına ihtiyaç duyuyor. 4 yıllık devlet üniversitelerinin öğrencilerinin de yüzde 29’u hazırlık kurslarına ihtiyaç duyuyor ve bazı yerlerde bu oran daha fazla. Örneğin, Oklahoma Vakıf Üniversitesinin 5 öğrencisinden 4’ü hazırlık kursuna ihtiyaç duyuyor ve California Devlet üniversitesinin ise 5 öğrencisinden 3’ünün hazırlık kurslarına katılması gerekiyor.

Devlet ve Vakıf üniversitelerinde hazırlık kursları için öğrenci başına yapılan harcama 2000 ila 2500 dolar arasında değişiyor.

Rektör Eloy Oakley’e göre öğrencilerinin yüzde 95’inin hazırlık kurslarına ihtiyaç duyduğu Long Beach Community College’de Jeronimo’nun durumu tek kişilik bir örnek değil.

Oakley, “Bu hem Long Beach City College’in hem de California Vakıf Üniversiteleri sisteminin bir numaralı sorunudur. İnsanların bu problemin vahametini layıkıyla kavradıklarını hiç sanmıyorum” dedi.

Basit bir şekilde düşülecek olursa hazırlık kursu alan öğrencileri büyük sınıflara doldurup onlara eğitim vermek çok masraflı değil fakat etkili de değil. Öğrencilerle ilgilenebilinecek büyüklükteki sınıflar daha fazla harcama gerektiriyor.

TURKISHNY.COM