Hewlett-Packard ve Google gibi muazzam şirketlerin ortaya çıkmasında büyük rolu olan Stanford Üniversitesi'nin zemini gerçekten bereketli. N.J., Hoboken'deki küçük Stevens Teknoloji Enstitüsü ise yaptığı araştırmala ve geliştirme çalışmalarından nasıl gelir elde edeceğini çok iyi biliyor.

2006 yılında okul araştırma çalışmaları sonucu 4.5 milyon dolar gelir elde etti. Aynı zamanda yüzde 16 getiri sağlayan bir araştırmaya 28 milyon dolar yatırdı. Aynı yıl içerisinde, Stanford 700 milyon dolarlık yatırımın 62 milyon dolarını geri kazanmayı başardı.

İsmini Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi'nin kurucusu Colonel John Stevens'dan alan bir okulun fikirleri altına çevirmesini beklemek normal. Gerçektende Stevens marka konusunda olabildiğince ileri gitmek istiyor ve "Technogenesis" adını verdiği, profesörler ve öğrencilerin araştırma ve ticarileşme konularında birlikte çalıştığı eğitim süreciyle buluşlarından gelir elde etme yönünde gayret gösteriyor. Okul direktörü Harold J. Raveché, Stevens'ın gelecek yıl 50 milyon dolarlık lisans geliri elde edebileceğini söylüyor.İşte araştırma geliştirme faaliyetlerinden en çok gelir elde eden ilk on üniversite;

No. 10: Northwestern Üniversitesi

2006 Araştırma Harcamaları: $348 million

2006 Araştırma Kaynaklı Getiriler: $29.9 million

Verim: 8.6%

Fibromiyalji sendromuna ve sinir ağrılarına yöneik geliştirilen bir ilaç olan Lyrica 2006 yılındaki lisans gelirlerinin büyük bir payını oluşturdu. Northwestern Teknoloji Transferi Ofisine göre Pfizer bu ilacı geçen yıl 1.2 milyar dolara sattı. Okul Lyrica'dan sağladığı geliri açığa vurmayacak olmasına rağmen, ilacın lisans gelirlerinin oldukça büyük bir yüzdesini oluşturduğu biliniyor. Geçen yıl lisans gelirleri 85.3 milyon dolar arttı.

No. 9: Stanford Üniversitesi

2006 Araştıma Harcamaları: $699 milyon

2006 Araştırma Kaynaklı Gelirler: $61.3 milyon

Verim: 8.7%

Stanford olmasaydı silikon vadisi tüm teknoloji meraklılarının görmek istediği yer olmayacaktı. Ve Stanford Üniversitesinin ismi her zaman Google ve Hewlett-Packard gibi devlerin doğumuyla birlikte anılacak. Stanford Üniversitesi birçok dala yayılmış 494 büyük araştırma sayesinde büyük lisans gelirleri elde ediyor. Bunlardan 35 tanesi yılda 100.000 dolardan fazla ve 3 tanesi ise yılda bir milyon dolardan fazla getiri sağlıyor.

No. 8: Florida Üniversitesi

2006 Araştırma Harcamaları: $459 milyon

2006 Araştırma Kaynaklı Gelirler: $42.9 milyon

Verim: 9.3%

Üniversitenin Teknoloji Transfer Programı direktörü David Day, "Patent almak getirisi çok olan ve sonucu tahmin edilemeyen bir oyun" diyor. Ağacı termitlerden korumak için geliştirilen bir kimyasalı olan Sentricon, Dow Agricultural şirketi için lisanslandı. Glakom tedavisi için kullanılan bir ilaç olan Truspot ise Merck'e lisanslandı. Futbolculara zindelik veren ve bir böbrek araştırmacısı tarafınan geliştirilen Gatorade de üniversitenin başarıları arasında.

No. 7:Minnesota Üniversitesi

2006 Araştırma Harcamaları: $594 milyon

2006 Araştırma Kaynaklı Gelirler: $56 milyon

Verim: 9.4%

GlaxoSmithKline tarafından pazara sunulan ve HIV ilacı olarak kullanılan Ziagen, üniversitenin en kayda değer araştırması. Domuzları solunum rahatsızlıklarından koruyan bir aşının patenti de yıllık bir milyon dolardan fazla lisans getirisi sağlıyor.Üniversite girişimciliği artırmak için büyük şirketlerin eski yöneticilerini üniversiteye danışmanlık yapmaya davet etti.

No. 6: Rochester Üniversitesi

2006 Araştırma Harcamaları: $355 milyon

2006 Araştırma Kaynaklı Gelirler: $38 milyon

Verim: 11%

Tıpkı diğer örneklerde olduğu gibi okul toplam gelirinin büyük bir kısmını iki ana kaynaktan sağlıyor. İki yaşın altındaki çocuklarda beyiz zarı iltihabını önleyen bir aşı maddesi olan Hibtiter'in patenti geçen yıl geçrliliğini yitirdi. Menenjite neden olan pnömokoksal bakterilere karşı geliştirilen ve Wyeth Pharmaceuticals şirketine lisanslanan Prevnar, okulun geliştirdiği bir diğer aşı maddesi.

No. 5: Brigham Young Üniversitesi

2006 Araştırma Harcamaları: $26 milyon

2006 Araştırma Kaynaklı Gelirler: $3.07 milyon

Verim: 11.7%

Okula her yıl bir milyon dolarlık lisans geliri sağlayan Cladribine olarak adlandırılan bir kemoterapi maddesinin patenti geçerliliğini yitirdi. Okul, CD ve DVD'ler için pas önleyici bir kaplama olan Milleniata ve atmosfer dışındaki boşluk uygulamaları için geliştirilen ızgara dizayn yapısı olan IsoTruss gibi projeler sayesinde gelir sağlıyor.

No. 4: Ohio Üniversitesi

2006 Araştırma Harcamaları: $24 milyon

2006 Araştırma Kaynaklı Gelirler: $3.26 milyon

Verim: 13%

Vücudun büyüme hormonlarını aşırı salgılamasını önleyen, Pfizer tarafından pazara sunulan Somavert ilacının lisans gelirleri okulun toplam lisans gelirinin yüzde 90'ından fazlasını oluşturuyor. Geçen yıl buna bağlı patentler yaklaşık 6 milyon dolar çekti.

No. 3: Stevens Teknoloji Enstitüsü

2006 Araştırma Harcamaları: $28 milyon

2006 Araştırma Kaynaklı Gelirler: $4.56 million

Verim: 16%

İsmini Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi'nin kurucusu Colonel John Stevens'dan alan bir okulun fikirleri altına çevirmesini beklemek normal. Gerçektende Stevens marka konusunda olabildiğince ileri gitmek istiyor ve "Technogenesis" adını verdiği, profesörler ve öğrencilerin araştırma ve ticarileşme konularında birlikte çalıştığı eğitim süreciyle buluşlarından gelir elde etme yönünde gayret gösteriyor. Okul direktörü Harold J. Raveché, Stevens'ın gelecek yıl 50 milyon dolarlık lisans geliri elde edebileceğini söylüyor. Stevens, biyolojik ya da kimyasal bir saldırı sonrasında binaların dekontamine edilmesi için geliştirilen PlasmaSol'ü çekip çeviriyor. Bir başka keşif HydroGlobe ise suyu arsenik zehrinden arındırmak için kullanılıyor. Okul iki yıl önce 4.5 milyon dolar gelir elde ederken, gelecek yıl için 50 milyon dolarlık lisans geliri elde etmeyi planlıyor.

No. 2: Wake Forest Üniversitesi

2006 Yılı Araştırma Harcamaları: $146.3 milyon

2006 Araştırma Kaynaklı Gelirler: $60.5 milyon

Verim: 41%

Wake Forest Üniversitesi, Teknoloji Portföy Yönetimi direktörü Michael Batalia, Eğer araştırmalarınızı dolar üzerine yapıyorsanız ticari potansiyel kesinlikle aklınızdaki ilk şey olacaktır" diyor. 2006 yılında bir çok patent her birisinin sağladığı gelir en azından 1 milyon dolar olmak üzere gelir getirdi. Bu gelire neden olan kazançı keşifler arasında V.A.C. sistemi, San Antonio merkezli Kinetic Technologies'e lisanslanan ve yara iyileştirilmesinde kullanılan mekanik vakum teknolojisi, GE şirketinin bir kolu olan GE Medical'e lisanslanan sanal endoskopi makinası var.

No. 1: New York Üniversitesi

2006 Yılı Araştırma Harcamaları: $210 milyon

2006 Araştırma kaynaklı gelirler: $157 milyon

Verim: 75%

New York Üniversitesi'nin yaptığı yatırımlardan aldığı verimdeki büyük pay, Centacor ve Johnson & Johnson ile birlikte geliştirilen Remicade isimli bir eklem romatizması ilacından geliyor. Okulun Teknoloji Transfer Ofisi direktörü Abram M. Goldfinger, "Remicade, son on yılda New York Üniversitesinin lisans gelirlerinin büyük bir kısmını oluştururken, benzer 20 değişik ilaçta büyük getiri sağlıyor ve 15 yeni ilaçta şu anda deneme sürecinde" diyor. Üniversitenin üzerine düştüğü diğer konular arasında bilgisayar bilimi, tarım ve nanoteknoloji var.

TURKISHNY.COM