Cuma günü bir federal yargıç Dallas’ın banliyölerinden birindeki kayıt dışı göçmenleri bölgeden uzaklaştırma girişimini durdurdu. Yargıç Farmers Branch’ta ev kiralamak isteyen kişilerin bunu yapmak için ülkede yasal olarak bulunduklarını ispatlamalarına gerek olmadığına hükmetti.

Birleşik Devletler Bölge Yargıcı Jane Boyle'nin geçici durdurma emri Cumartesi günü yürürlüğe girmesi beklenilen bir yönetmeliği durdurdu.

Farmers Branch şehrini temsil eden avukat Michael Jung, “Yargıç Boyle’ın yönetmelik hakkındaki görüşü bizi üzdü. Fakat eninde sonunda bu yönetmeliğin federal mahkeme tarafından onaylanacağından eminiz” dedi.

Yargıç yönetmeliğin ev sahipleri üzerinde onarılamaz tahribat yapma potansiyeli taşıdığına ve benzer yönetmeliklerin uygulanmadığı çevre illerdeki ev sahiplerine göre zor duruma düşeceklerini söyledi. Yargıç, yönetmeliğe göre kiracılarını incelemek zorunda bırakılacak olan ev sahiplerinin bunu eksik yerine getirdiklerinde cezalarla karşılaşacaklarını ve bunun tamir edilemez zararlar doğurabileceğini söyledi.

Yargıç, yönetmeliğin şehirde kimin yaşayıp yaşayamayacağına karar verme fikri üzerine temellendirildiğini be bu konuda sorumlu olan otoritenin şehir yönetimi değil federal hükümetin göçmenlikle ilgili kurumu olduğunu söyledi.

Yargıç ayrıca yönetmeliğe göre şehir yönetiminin kiracıların göçmenlik statüsü hakkında federal bilgi bankalarını kullanma fikrini de eleştirdi. Yargıç, federal bilgi bankasının muhtemel kiracıların oturma hakkını düzenlemek için hazırlanmadığını söyledi.

Farmers Branch şehrinin valisi ve bu yönetmeliğin hazırlanmasında baş rol oynayan Tim O'Hare yargıcın aldığı kararın kendisini şaşırtmadığını söyledi.

O'Hare, “Bana göre Yargıcın kararı yanlış. Öyle sanıyorum ki Farmers Branch şehrinin sakinlerinin ne istediği pek dikkate alınmamış. Eninde sonunda bu işin Birleşik Devletler Yüksek Mahkemesinde çözüleceğini düşünüyorum” dedi.

TURKISHNY.COM